Tech Week London 2024 – AI motorem zmian w branży produkcyjnej

W dniach 10-12 czerwca 2024 r. uczestniczyliśmy w Tech Week London, najważniejszym wydarzeniu technologicznym przed rozpoczęciem sezonu letniego, które przyciągnęło prawie 10 000 uczestników (dokładne statystki będą znane w najbliższych dniach po wydarzeniu). Wydarzenie prezentowało najnowsze innowacje technologiczne i stanowiło platformę dla firm do prezentowania swoich najnowocześniejszych rozwiązań. Wśród wystawców obserwowaliśmy różne branże, z których każda była zainteresowana eksplorowaniem postępów w dziedzinie sztucznej inteligencji, robotyki i automatyzacji.

Sztuczna inteligencja i przyszłość przemysłu

Tegoroczna edycja zwróciła uwagę na rozwój sztucznej inteligencji. Mogliśmy zaobserwować ogromne zainteresowanie ze strony różnych firm i kierunki działań, jakie podejmują w kierunku sztucznej inteligencji. To, co było bardzo widoczne w tym momencie, to zmiana, jaką duże globalne firmy, takie jak DHL czy IBM, podejmowały na drodze AI. Zainteresowanie technologią tych firm wyraźnie wskazuje na fakt, że automatyzacja magazynowania, produkcji, dystrybucji i łańcuchów dostaw będzie napędzana wyłącznie przez sztuczną inteligencję.

London tech week

Sztuczna inteligencja nie była jednak jedynym tematem tego wydarzenia. Celowo zostało ono poświęcone prezentacji najnowszych osiągnięć, które mogą wspierać różne branże w przyszłości. Wśród firm, które odwiedziły wydarzenie, mogliśmy spotkać się i porozmawiać z przedstawicielami tych branż:

Produkcja: Firmy, które odwiedziły wydarzenie, badają postępy w inteligentnej produkcji i integracji sztucznej inteligencji w celu zwiększenia wydajności produkcji. Było to szczególnie widoczne podczas dyskusji na temat zmiany logiki biznesowej. Na przykład możemy zaobserwować, że wielu operacjom w zakresie usług i konserwacji brakuje dokładności analizy predykcyjnej i właśnie w tym obszarze sztuczna inteligencja mogłaby przyspieszyć rozwój firm.

Transport: Kiedy rozmawialiśmy z przedstawicielami firm takich jak DHL, podkreślali oni, że innowacje w autonomicznych pojazdach, inteligentne zarządzanie ruchem i optymalizacja logistyki to przyszłość. Na miejscu w Londynie przedstawiciele handlowi DHL szukali nowych możliwości biznesowych i rozwoju.

Automatyzacja magazynowania: Rozmawiając z firmami takimi jak Logistex, zaobserwowaliśmy silny nacisk na najnowocześniejsze rozwiązania automatyzacji zarządzania zapasami i realizacji zamówień jako wiodący trend w nadchodzących miesiącach. Mając to na uwadze, widzimy postępy, jakie przyniesie to również branży produkcyjnej.

London tech week

Wśród innych firm, z którymi mieliśmy okazję porozmawiać, mogliśmy nadzorować takie obszary jak

Rolnictwo: W tym obszarze firmy prezentują technologie rolnictwa precyzyjnego i aplikacje AI w celu poprawy wydajności upraw i zarządzania zasobami.

Lotnictwo i kosmonautyka: Omawiając branżę transportu lotniczego, widzimy najnowsze inwestycje w technologię dronów, w tym sztuczną inteligencję do kontroli ruchu lotniczego. Sztuczna inteligencja będzie również wykorzystywana w konserwacji predykcyjnej, aby zapobiegać nieplanowanym awariom, na przykład silników lotniczych lub innych instalacji technicznych.

Budownictwo / Nieruchomości: Podczas Tech Week London widzieliśmy, że przedstawiciele tych firm badają technologie inteligentnych budynków, sztuczną inteligencję do zarządzania projektami i analitykę nieruchomości. Oczekują oni, że w przyszłości ich systemy usług terenowych i konserwacji będą wdrażane z wykorzystaniem technologii AI.

Energia i usługi użyteczności publicznej: Ten obszar zainteresowania podczas wydarzenia podkreślał zastosowania AI w zarządzaniu siecią, optymalizacji energii odnawialnej i ochronie zasobów. Zrównoważony rozwój będzie dla nich ważnym tematem, zwłaszcza w planowaniu działań konserwacyjnych dla zakładów energetycznych.

Inne ważne firmy pochodziły z branż takich jak ropa i gaz, zaopatrzenie / logistyka oraz rozwój przedsiębiorstw. Podobnie jak we wspomnianych przypadkach, podczas wydarzenia omawiali oni eksplorację opartą na sztucznej inteligencji, konserwację predykcyjną i wydajność operacyjną w swoich sektorach.

London tech week

Startup Hub

Wiele startupów technologicznych mogłoby skorzystać z demonstracji narzędzi AI do rozwoju biznesu, zarządzania innowacjami i analizy konkurencji. Doszliśmy do wniosku, że właśnie dlatego giganci tacy jak IBM byli bardzo obecni podczas tego wydarzenia. Firmy technologiczne, takie jak IBM, zawsze chcą wyprzedzać bieżące zmiany i aktywnie poszukują nowych talentów. Generalnie realizują bardzo stanowczą strategie w tym kierunku. Trzeba jednak pamiętać, że IBM nie jest jedyną firmą, która to robi.

Startupy technologiczne zaprezentowały podczas wydarzenia wiele innowacyjnych pomysłów, które można zastosować w każdej branży, w tym w produkcji, logistyce lub zarządzaniu łańcuchem dostaw. Być może IBM będzie mógł w przyszłości zastosować niektóre technologie bezpośrednio dla swoich klientów w branży produkcyjnej.

Technologia versu rzeczywistość

Pomimo wielu osiągnięć, niektóre rozwiązania są nadal dalekie od doskonałości i potrzebują lat, zanim będą mogły w pełni zastąpić istniejące procesy w branżach takich jak produkcja. Musimy więc wziąć głęboki oddech i spojrzeć na to, co wydarzyło się podczas Tech Week London z wyważoną perspektywą. Nie ma szans, aby niektóre procesy uległy radykalnej zmianie już od pierwszego dnia w firmach z branży produkcyjnej.

Nasza branża, w której dostarczamy system CMMS (Computerized maintenance management system) wymaga powolnego rozwoju, aby nie zagrozić żadnym istniejącym procesom. Gruntowne zmiany mogą być wprowadzane tylko wtedy, gdy długoterminowe kontrakty zapewniają ciągłość operacji, ale nawet to nie gwarantuje, że firmy produkcyjne utrzymają je, gdy biznes przestanie zaspokajać prognozowany popyt.

Szczerze mówiąc, patrząc na branżę produkcyjną, możemy rozważyć częściowe zastosowanie sztucznej inteligencji w ściśle dedykowanych, odizolowanych obszarach, zapewniając, że jej obniżenie nie wpłynie na codzienne operacje. Przykładowo, linia produkcyjna w przemyśle motoryzacyjnym z ramionami robotów może być kontrolowana przez algorytmy sztucznej inteligencji w celu poprawy jakości produkowanych elementów. Co jednak nie wyklucza tego, że całość produkcji nadal jest prowadzona w zrównoważony sposób, bez uzależniania kluczowych obszarów produkcji od AI.

Jeśli chodzi o robotykę i automatyzację, nawet przy wdrożeniu sztucznej inteligencji nadal wymagany będzie odpowiedni poziom konserwacji. Dlatego też firmy nadal będą potrzebować łatwego w obsłudze i solidnego systemu CMMS.

London tech week

Podsumowując

Podczas wydarzenia zaobserwowaliśmy głód szybkiego wzrostu. Firmy z branży produkcyjnej, łańcucha dostaw i transportu postrzegają sztuczną inteligencję jako silny i wygodny zasób, który pozwoli im rozwijać się w przyszłości. Firmy z branży produkcyjnej chcą być pierwszymi użytkownikami, ale prawda może być taka, że zmiana nie nadejdzie tak szybko, jak się wydaje.

W QRmaint rozumiemy potrzeby biznesowe i wiemy, że branża produkcyjna nie zmienia się tak szybko. Rozumiemy proces podejmowania decyzji w firmach i nie narażamy przedsiębiorstw na niepotrzebne ryzyko. Korzystamy z solidnych i sprawdzonych metod oraz technologii budowanych przez lata w oparciu o nasze doświadczenie w utrzymaniu ruchu. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak system CMMS może wesprzeć Twoją firmę? Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać bezpłatną konsultację. Wypróbuj za darmo w 14-dniowym okresie próbnym.

tło

Feel free to contact me.
I will come back shortly with an answer.
  Sales Manager

  FAQ

  Główne tematy dyskusji podczas Tech Week London obejmowały postępy w inteligentnej produkcji, integrację sztucznej inteligencji w celu zwiększenia wydajności produkcji, autonomiczne pojazdy i inteligentne zarządzanie ruchem w transporcie, automatyzację magazynowania oraz zastosowanie AI w różnych sektorach, takich jak rolnictwo, lotnictwo i kosmonautyka, budownictwo, energia i usługi użyteczności publicznej.

  Firmy transportowe, takie jak DHL, widzą przyszłość swojej branży w innowacjach związanych z autonomicznymi pojazdami, inteligentnym zarządzaniem ruchem i optymalizacją logistyki. Podczas wydarzenia przedstawiciele DHL poszukiwali nowych możliwości biznesowych i rozwoju w tych obszarach.

  W sektorze rolnictwa zaprezentowano technologie rolnictwa precyzyjnego oraz aplikacje AI, które mają na celu poprawę wydajności upraw i zarządzania zasobami. Firmy prezentowały innowacyjne rozwiązania, które mogą znacząco wpłynąć na rozwój tego sektora.

  tło

  Wypróbuj QRmaint

  Bezpłatnie przez 14 dni, bez zobowiązań.