Kim jest mistrz Utrzymania Ruchu?

Szukasz systemu CMMS?
Przetestuj CMMS za darmo

Mistrz UR jest nadzorczym pracownikiem w zakładzie produkcyjnym. Odpowiada za utrzymanie ciągłości produkcji i odpowiednie funkcjonowanie technicznej infrastruktury parku maszynowego. Mistrz Utrzymania Ruchu deleguje zadania innym członkom zespołu i ponosi odpowiedzialność za realizację ich pracy. Chcesz dowiedzieć się, do czego mistrz UR może wykorzystać system CMMS?

Wymagania podstawowe

Mistrz Utrzymania Ruchu musi zadbać o to, aby wszystkie urządzenia i maszyny funkcjonowały w zakładzie bez zarzutu. Jeśli wystąpią jakiekolwiek awarie lub opóźnienia, to straci na tym cały proces. Podstawowa jest tutaj wiedza techniczna z zakresu obsługi i konserwacji poszczególnych urządzeń stosowanych w procesie produkcyjnym. Osoba zatrudniona na tym stanowisku nadzoruje pracę nie tylko parku maszynowego, ale również ludzi, współpracowników. Dlatego tak ważne, aby posiadała odpowiednie umiejętności interpersonalne (pomagające jej np. motywować pracowników do lepszej realizacji zadań).

Na czym polega praca mistrza Utrzymania Ruchu?

Mistrz Utrzymania Ruchu w większości produkcyjnych przedsiębiorstw ma za zadanie zniwelowania liczby awarii i zaplanowania odpowiednich konserwacji. Musi dokładać wszelkich starań, aby doskonalić przebieg prewencji i zastosować odpowiednią technologię. Do obowiązków mistrza UR należą:

 • Nadzorowanie procesu produkcji pod kontem niezawodności infrastruktury
 • Nadzór nad utrzymaniem odpowiedniego stanu technicznego sprzętu, maszyn i instalacji
 • Planowanie harmonogramów przeglądów i konserwacji
 • Monitorowanie i sporządzanie raportów z wskaźników utrzymania ruchu
 • Zapewnienie ciągłości dokumentacji maszyn i urządzeń
 • Koordynowanie prac podległego personelu, oraz ciągłą obserwacja czynności wykonywanych przez pracowników parku maszynowego
 • Rozwiązywanie zaistniałych konfliktów w dziale UR
 • Dbanie o jakość procesów poprzez wprowadzanie lepszych rozwiązań i optymalizacji
 • Analiza przyczyn awarii oraz kontrola wykonania ich napraw
 • Nadzór nad ponoszonymi kosztami utrzymania ruchu i raportowanie ich szefostwu
 • Współpraca z podmiotami zewnętrznymi (np. serwisantami)
 • Współpraca z pozostałymi działami firmy
 • Zadbanie o przestrzeganie przepisów z zakresu BHP

Obowiązki mistrza UR często są zbieżne z zakresem pracy kierownika UR. O 10 głównych zadań kierownika utrzymania ruchu przeczytasz w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Czy mistrza Utrzymania Ruchu musi mieć ukończone studia?

Mistrz UR do pracy na swoim stanowisku nie musi posiadać ukończonych studiów wyższych. Na pewno ofert pracy dla osób z wykształceniem technicznym na rynku pracy może pojawiać się nieco więcej. Jednak w tym przypadku najważniejszy jest tytuł technika, oraz odpowiednia wiedza i umiejętności z zakresu elektrotechniki, elektroniki, robotyki, mechaniki oraz pneumatyki.

Pracę jako mistrz utrzymania ruchu na pewno ułatwi wiele kierunków studiów technicznych. Zawód jest idealny dla wielu absolwentów politechnik i uczelni technicznych, poszukujących swojej drogi zawodowej. Ze względu na liczne obowiązki i dużą odpowiedzialność, praca mistrza UR nie należy do najłatwiejszych, ale można za nią oczekiwać wysokich zarobków.

Gdzie znajdzie zatrudnienie mistrz Utrzymania Ruchu?

Mistrz UR ma szansę na zatrudnienie głównie w zakładach produkcyjnych. Może znaleźć pracę również w firmach o charakterze przemysłowym, przetwórczym, czy transportowym. W praktyce mistrz utrzymania ruchu znajdzie zatrudnienie wszędzie tam, gdzie konieczne jest nadzorowanie codziennej pracy techników czy operatorów UR. W miejscach, które wymagają zadbania o funkcjonowanie urządzeń, maszyn i instalacji. Mistrz może pracować zarówno w dużych, międzynarodowych zakładach, jak i w mniejszych, lokalnych firmach.

Podsumowanie

Jesteś mistrzem utrzymania ruchu? Chciałbyś zapoznać się z systemem CMMS, który ułatwi twoją pracę? Poznaj system QRmaint i umów się na prezentację. Zadzwoń do nas pod: +48 12 400 41 70.

tło

Feel free to contact me.
I will come back shortly with an answer.
  członek zespołu

  Sales Manager

  tło

  Wypróbuj QRmaint

  Bezpłatnie przez 14 dni, bez zobowiązań.