Wykorzystanie technologii RFID w systemach CMMS

Technologia RFID zyskuje na popularności również w branży utrzymania ruchu. W poniższym artykule omówimy, w jaki sposób można wykorzystać technologię RFID w systemach CMMS, aby zoptymalizować operacje utrzymania ruchu i zwiększyć produktywność. poprawić efektywność zarządzania zasobami, śledzenie wyposażenia oraz planowanie konserwacji

Czym jest RFID?

RFID (ang. Radio-Frequency Identification) to technologia wykorzystująca fale radiowe do automatycznego identyfikowania i śledzenia obiektów. System RFID znajduje zastosowanie w wielu branżach, od logistyki i magazynowania, przez handel detaliczny, aż po medycynę i transport publiczny. RFID składa się z trzech podstawowych elementów:

 • tagi RFID (etykiety RFID): mogą być przymocowane do różnych obiektów, takich jak maszyny, narzędzia czy części zamienne, umożliwiając ich automatyczną identyfikację i śledzenie.
 • czytniki RFID: czytniki RFID mogą mieć różną formę – od przenośnych, ręcznych skanerów po stacjonarne bramki instalowane w magazynach i punktach sprzedaży.
 • oprogramowania do zarządzania danymi: dzięki standardowi NFC możemy wykorzystywać RFID w systemach CMMS (ang. Computerized Maintenance Management System).
Skanowanie kodów QR

Pracownik używa tabletu do skanowania kodów QR na zwojach stali

Czym jest NFC?

Ilość znaczników RFID zaczęła wzrastać na przestrzeni ostatnich 20 lat. Jednak prawdziwą popularność technologia RFID zawdzięcza znacznikom NFC, w które wyposażona jest większość współczesnych smartfonów. Dzięki NFC urządzenia mają możliwość komunikacji dwukierunkowej oraz przechowywania danych. Technologia jest tania w produkcji, powszechnie dostępna i może być wykorzystana jako niewielka naklejka na przedmiot.

Standardy RFID

Istnieją trzy standardy RFID o niskiej, wysokiej lub ultra wysokiej częstotliwości. Zakresy częstotliwości fal radiowych wykorzystywane przez do komunikacji z tagami RFID to:

 • 125 kHz (LF): obejmuje częstotliwości od 30 do 300 kHz, najczęściej ok. 125 kHz. Większość czytników ma tutaj zasięg ok. 5 cm. Prędkość odczytu jest wolniejsza niż w innych częstotliwościach, ale nie jest podatna na zakłócenia fal radiowych. Zgodnie z normami ISO/IEC 18000-2 i ISO 14223 może być wykorzystywany jako system znakowania i śledzenia zwierząt.
 • 13,56 MHz (NFC, HF): obejmuje częstotliwości od 3 do 30 MHz, najczęściej 13,56 MHz. Najpopularniejsze czytniki mają zasięg 5-10 cm. Standard HF jest wrażliwy na zakłócenia, ale zapewnia szybkość odczytu danych. Lepszy NFC jest powszechnie stosowany przy płatnościach, w aplikacjach biletowych i kartach zbliżeniowych.
 • 860-956 MHz (UHF): obejmuje częstotliwości od 300 MHz do 3 GHz, najczęściej obsługiwany przez jeden protokół globalny UHF Gen2, który korzysta z pasma 860 do 960 MHz. Zakres odczytu i zapisu danych w standardzie UHF może wynosić nawet 20 metrów. Zastosowanie UHF to ewidencja produkcji, zarządzanie majątkiem, karty zbliżeniowe UHF do kontroli wjazdu/wyjazdu.
Inspekcja technologia RFID

Inspekcja zwojów stali przy użyciu tabletu i technologii RFID

Zastosowanie NFC

Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu i możliwości komunikowania się z bazą danych za pomocą internetu, dzisiaj to nasz smartfon może pełnić rolę czytnika RFID. Dzięki standardowi NFC z poziomu telefonu możemy np. sprawdzić daty ostatnich konserwacji, datę produkcji i numer seryjny urządzenia, czy w branży logistycznej przekazać informację o odbiorze przesyłki. Kiedyś był do tego wymagany specjalny czytnik, a teraz większość z nas nosi go w kieszeni.

Praktyczne użycie kod QR

Pracownik wykorzystuje kody QR i tag NFC przymocowane do zwoju stali

RFID w Niemczech

W ostatnich latach zarządzanie środkami trwałymi w Niemczech przeszło znaczną transformację. Dotychczasowe, tradycyjne metalowe tabliczki znamionowe były bezpośrednio mocowane do urządzeń. Często ich kształt kolidował z obudową urządzenia, a rozmiar utrudniał ich montaż. Jednak ze względu na ostatnią zmianę ustawodawstwa, które zezwoliło na wirtualne tabliczki znamionowe, oraz integracji technologii RFID, przemysł czeka rewolucja. Tutaj przyda się system QRmaint CMMS, który umożliwia wykorzystanie RFID w postaci NFC na rynku niemieckim.

Zwoje stali do transportu

Zabezpieczanie zwojów stali do transportu przy użyciu tabletów z technologią RFID

Praktyczne zastosowanie RFID w systemach CMMS

Automatyzacja inwentaryzacji

Tradycyjne metody śledzenia zasobów często są czasochłonne i podatne na ludzkie błędy. RFID umożliwia automatyzację inwentaryzacji poprzez skanowanie tagów RFID, co znacząco przyspiesza procesy i minimalizuje ryzyko błędów. Dzięki temu system CMMS może automatycznie aktualizować bazę danych zasobów w czasie rzeczywistym.

Optymalizacja zarządzania zapasami

Dzięki RFID w systemie CMMS możemy śledzić zużycie materiałów i części zamiennych, co pozwala na lepsze planowanie zakupów i minimalizowanie stanów magazynowych, jednocześnie unikając braków.

Poprawa bezpieczeństwa

RFID może być używane do monitorowania, które osoby mają dostęp do określonych obszarów lub urządzeń. Dzięki temu można zwiększyć bezpieczeństwo w zakładzie poprzez kontrolę dostępu i śledzenie ruchów personelu.

Monitorowanie stanu części zamiennych

Tagi RFID mogą być przymocowane do narzędzi i kuwet z częściami zamiennymi, umożliwiając monitorowanie ich stanu i lokalizacji. System CMMS może na bieżąco aktualizować informacje o dostępności zasobów.

Śledzenie sprzętu mobilnego i pracowników

Technologia RFID jest przydatna w śledzeniu sprzętu mobilnego, takiego jak wózki widłowe czy przenośne narzędzia. System CMMS może monitorować ich lokalizację i stan.

Lepsze wykorzystanie kodów QR

W porównaniu z tradycyjnymi kodami QR technologia RFID pozwala na szybszy odczyt i zwiększoną pojemność danych.

RFID co to

Elementy architektury systemów RFID

 • System RFID składa się z kilku kluczowych elementów: tagów RFID, czytników RFID oraz oprogramowania do zarządzania danymi. Tag RFID, który może mieć postać etykiety, karty lub innego nośnika, jest przyczepiany do obiektu, który ma być śledzony. Czytnik RFID odczytuje dane zapisane na tagu i przesyła je do centralnego systemu zarządzania, gdzie są one przetwarzane i analizowane. System RFID może znacznie zwiększyć efektywność zarządzania zasobami i procesami logistycznymi.
 • Technologia RFID opiera się na komunikacji radiowej między tagiem a czytnikiem. Każdy tag RFID zawiera chip oraz antenę, które pozwalają na odbieranie i wysyłanie sygnałów radiowych. Technologia RFID pozwala na szybki i bezkontaktowy odczyt danych, co czyni ją idealnym rozwiązaniem w branżach, gdzie liczy się czas i dokładność.
 • Karty RFID to popularne nośniki danych RFID, które mają formę plastikowych kart. Są one szeroko stosowane w systemach kontroli dostępu, identyfikacji pracowników oraz w transporcie publicznym jako bilety elektroniczne. Karty RFID mogą zawierać różne ilości danych, w zależności od potrzeb aplikacji, co czyni je wszechstronnym narzędziem do identyfikacji i autoryzacji.
 • Czytnik kart RFID to urządzenie służące do odczytu danych zapisanych na kartach RFID. Może mieć formę przenośnego skanera lub stacjonarnej bramki. Czytnik kart RFID odczytuje unikalne identyfikatory z kart RFID i przesyła je do systemu, co pozwala na automatyczną identyfikację i weryfikację materiału lub osób.
 • Tag RFID to określenie nośnika danych w technologii RFID. Może mieć formę etykiety, karty, breloczka czy innego przedmiotu, który zawiera niewielki chip i antenę RFID. Tag RFID znajduje się na obiekcie, który jest śledzony i to pozwala na jego identyfikację na odległość. Tagi RFID mogą być wykorzystywane w systemie CMMS do zarządzania magazynem części zamiennych albo oznaczania parku maszynowego zamiast kodów QR.
 • Etykieta RFID to specjalny rodzaj tagu RFID, który można przykleić do produktów, opakowań lub innych obiektów. Etykiety RFID są łatwe do zastosowania i mogą być drukowane z dodatkowymi informacjami, takimi jak kod kreskowy czy logo firmy, co dodatkowo zwiększa ich funkcjonalność. Powszechnie są używane w handlu detalicznym do śledzenia produktów, zarządzania magazynem oraz zabezpieczania przed kradzieżą.
 • Znaczniki RFID to kolejne określenie na tagi RFID, które są używane do identyfikacji i śledzenia obiektów. Znaczniki RFID mogą mieć różne formy i rozmiary, w zależności od zastosowania. Są one szeroko stosowane w logistyce, produkcji, handlu oraz w systemach bezpieczeństwa. Znaczniki RFID umożliwiają automatyczną identyfikację obiektów na odległość, co znacznie zwiększa efektywność i dokładność zarządzania zasobami.
 • Naklejki RFID to następny rodzaj etykiet RFID. Dzięki samoprzylepnej formie można je łatwo naklejać na różne przedmioty, co ułatwia ich identyfikację i śledzenie. Naklejki RFID są często używane w magazynach, centrach dystrybucyjnych oraz sklepach detalicznych do zarządzania zapasami i śledzenia produktów.
 • Chip RFID jest kluczowym komponentem każdego tagu RFID. Zawiera unikalny identyfikator oraz inne dane, które mogą być odczytane przez czytnik RFID. Chip RFID może mieć różne pojemności pamięci, co pozwala na przechowywanie dodatkowych informacji, takich jak data produkcji, numer seryjny czy przydzielony numer przed zakład produkcyjny.
 • Transponder RFID to pojedynczy element systemu RFID, który zawiera chip RFID i antenę. Transponder jest przyczepiany do obiektu, który ma być śledzony. Następnie komunikuje się z czytnikiem RFID. Transpondery RFID mogą być używane w różnych aplikacjach do kontroli dostępu, zarządzania zapasami czy śledzenia łańcucha dostaw.
 • Transpondery RFID możemy podzielić na aktywne i pasywne. Aktywne transpondery RFID są wyposażone w własne źródło zasilania, co pozwala na większy zasięg działania i przechowywanie większej ilości danych. Pasywne transpondery RFID czerpią energię z sygnału wysyłanego przez czytnik RFID.
Tablet do kodów QR

Użycie tabletu do skanowania kodu QR

Podsumowanie

QRmaint CMMS zostanie niedługo zaktualizowany, aby generować etykiety RFID kompatybilne z naszym istniejącym systemem kodów QR, dając użytkownikom możliwość wyboru między chipami RFID a etykietami z kodami QR.

Dowiedz się więcej na temat wykorzystania technologii RFID w utrzymaniu ruchu. Skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatną konsultację. Jeśli jesteś zainteresowany automatyzacją procesów, śledzeniem zasobów w czasie rzeczywistym i chcesz przetestować system CMMS bezpłatnie przez 14 dni, załóż darmowe konto.

tło

Feel free to contact me.
I will come back shortly with an answer.
  Sales Manager

  FAQ

  Głównym celem autonomicznego utrzymania ruchu jest umożliwienie operatorom konserwacji sprzętu, zapewniając optymalną wydajność i zapobiegając pogorszeniu stanu sprzętu poprzez regularne czyszczenie, inspekcje i drobne naprawy.

  AM poprawia ogólną efektywność sprzętu (OEE) poprzez ograniczenie nieplanowanych przestojów, minimalizację awarii oraz zwiększenie niezawodności i żywotności sprzętu poprzez konsekwentne i proaktywne działania konserwacyjne.

  Kluczowe działania w ramach autonomicznej konserwacji obejmują wstępne czyszczenie i inspekcję, eliminację źródeł zanieczyszczeń, ustanowienie standardów czyszczenia i smarowania, monitorowanie warunków pracy, przestrzeganie standardowych pracy UR oraz analizowanie i raportowanie wyników pracy.

  tło

  Wypróbuj QRmaint

  Bezpłatnie przez 14 dni, bez zobowiązań.