Oprogramowanie do zarządzania magazynem

Wybór odpowiedniego systemu do zarządzania magazynem to pierwszy krok do minimalizacji ilości przestojów produkcji i optymalizacji działań parku maszynowego. System QRmaint CMMS pozwala znacznie usprawnić procesy zarządzania częściami zamiennymi i zasobami.

Rola inwentaryzacji w zarządzaniu magazynem

Obecnie największy klient QRmaint posiada 9 tys. indeksów magazynowych, a jego miesięczna liczba części potrzebnych do obsługi bieżących awarii oraz działań prewencyjnych sięga ok. 400 tys. Poniżej przedstawiamy, jak w praktyce wykorzystać możliwości systemu CMMS (ang. Computerized Maintenance Management System) do optymalizacji zarządzania tak dużymi magazynami części zamiennych.

Inwentaryzacja magazynowa to podstawa zarządzania zapasami i kluczowy element operacji magazynowych. Tradycyjne metody inwentaryzacji oparte na ręcznym liczeniu i arkuszach kalkulacyjnych, potrafią często prowadzić do błędów i dodatkowych kosztów. W odpowiedzi na te wyzwania branży utrzymania ruchu powstał system QRmaint CMMS. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej korzyściom z wykorzystania QRmaint CMMS w inwentaryzacji, takim jak:

 1. Automatyzacja procesów i eliminacja ręcznego wprowadzania danych
 2. Oszczędność czasu pracowników UR poprzez skanowanie kodów QR i RFID
 3. Lepsza kontrola zapasów poprzez monitorowanie poziomów części i bardziej efektywne zarządzanie magazynem
 4. Zwiększona przejrzystość działań dzięki raportom i analizie danych operacji magazynowych, co ułatwia podejmowanie strategicznych decyzji.

Zarządzanie magazynem w praktyce

Zarządzanie magazynem w praktyce

Valvex to czołowy polski producent armatury sanitarnej oraz instalacyjnej (wodnej, gazowej i grzewczej). Integracja systemu QRmaint CMMS z magazynem firmy Valvex umożliwiła automatyczne zarządzanie zapasami części potrzebnych w codziennej pracy działu utrzymania ruchu. Dzięki temu Valvex może uniknąć niedoborów w dostawach oraz realizować zamówienia części zgodnie ze standardami maszyn, co wpływa pozytywnie na efektywność operacyjną i redukcję kosztów. Potwierdza to Tomasz Jaroszewski, zastępca kierownika UR w Valvex:

„Bywało tak, że wiele rzeczy mieliśmy w zdecydowanie za dużej ilości. Jeżeli ktoś nie znajdował części na magazynie, to kupowaliśmy nowe. Generowaliśmy wtedy niepotrzebne koszty. Druga rzecz, jeżeli chodzi o magazyn – w sytuacji, kiedy dysponujemy opisem części i mamy je skatalogowane w programie, to nie ma problemu, żeby kupić dokładnie takie same. Nie trzeba ich nigdzie szukać. Są zapisane w QRmaint CMMS, mamy w kartotece magazynowej zaznaczony link albo do strony, albo mamy link do producenta, który go dla nas zrobił. Nie mówiąc, że jeśli ktoś robił dla nas jakąś szafę elektryczną lub cokolwiek w tym rodzaju, to mamy to również skatalogowane i wiemy, co jest w tej szafie.”

QRmaint CMMS sprawdza się również świetnie w zarządzaniu magazynem w branży spożywczej. Wipasz to jeden z liderów w produkcji pasz i mięsa w Europie Środkowej. Tomasz Wachowski, zastępca dyrektora technicznego również podkreśla znaczenie zarządzania częściami zamiennymi w swoim zakładzie:

„QRmaint CMMS daje możliwość automatyzacji wielu funkcji: tworzenie zaawansowanych zadań prewencyjnych, moduł magazynu części, raporty, harmonogram przeglądów, tworzenie zapotrzebowania na części, które osiągnęły stan minimalnych, bądź takich, których brak i wiele innych. Jest to bardzo istotne, szczególnie podczas diagnozy i historii danego urządzenia/maszyny, przygotowania do audytów klienckich oraz sprawdzenia kosztów związanych z poszczególnym środkiem trwałym i jego amortyzacją”.

Zarządzanie zasobami w systemie CMMS

Zarządzanie zasobami w systemie CMMS

Dzięki systemowi QRmaint CMMS kierownicy mogą automatyzować procesy związane z zarządzaniem magazynem. Oprogramowanie pozwala na monitorowanie poziomów zapasów części w czasie rzeczywistym. CMMS automatyczne generuje powiadomienie, gdy poziom części zamiennych spada poniżej ustalonego minimum. Dzięki analizie danych historycznych, kierownicy UR mogą optymalizować ilości zamawianych części. Dzięki tym funkcjonalnościom przedsiębiorstwa mogą znacząco zredukować koszty związane z nadmiernym gromadzeniem zapasów.

Zalety systemu CMMS

Zalety systemu CMMS dla zarządzania magazynem

1. Zarządzanie zapasami części

QRmaint CMMS umożliwia dokładne śledzenie zapasów magazynowych. System automatycznie aktualizuje stany magazynowe w czasie rzeczywistym, co zapobiega niedoborom i nadwyżkom towarów. Dzięki temu zarządzający magazynem mogą planować zamówienia z wyprzedzeniem i unikać przestojów związanych z brakiem materiałów.

System CMMS pozwala na centralizację wszystkich danych dotyczących części zamiennych. Umożliwia łatwy dostęp do informacji o dostępności poszczególnych komponentów, ich lokalizacji w magazynie oraz historii zakupów i użycia. Dzięki temu technicy UR są w stanie szybko znaleźć potrzebne części i mają podgląd aktualnego stanu magazynowego, co jest nieocenione w planowaniu przeglądów i napraw.

2. Zarządzanie cyklem życia części

Magazyny często wykorzystują zaawansowane technologie i urządzenia, które wymagają regularnych przeglądów. QRmaint CMMS pozwala na tworzenie harmonogramów konserwacji, automatyczne przypomnienia o zbliżających się terminach przeglądów oraz rejestrowanie historii każdej naprawy.

CMMS pozwala śledzić cykl życia każdej części, od zakupu po wycofanie. Dzięki temu można analizować użyteczność części i efektywność dostawców, co jest kluczowe przy wyborze przyszłych zakupów i negocjacjach cenowych.

3. Optymalizacja przestrzeni magazynowej

Dzięki szczegółowym danym dotyczącym rotacji zapasów QRmaint CMMS pomaga w optymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni magazynowej. Analiza danych umożliwia lepsze rozmieszczenie towarów, co przekłada się na szybszy dostęp do kluczowych produktów.

Zastosowanie systemów regałowych z kuwetami umożliwia łatwy dostęp do części, a ich właściwe oznaczenie gwarantuje płynność operacji magazynowych. Dzięki aplikacji mobilnej systemu CMMS cały zespół UR może w pełni kontrolować operacje zachodzące w magazynie.

4. Kody QR w zarządzaniu magazynem

QRmaint CMMS automatyzuje wiele rutynowych zadań, takich jak zamówienia, odbiory, wysyłki czy inwentaryzacje. Automatyzacja procesów minimalizuje ryzyko błędów ludzkich, zwiększa dokładność operacji i pozwala pracownikom skupić się na bardziej strategicznych zadaniach.

Wykorzystanie kodów QR i technologii RFID pozwala uprościć pobieranie części z magazynu. Poprawne oznaczone regały i kuwety w skuteczny sposób ułatwiają pracę techników. Prawidłowo oznaczone miejsca składowania części to pierwszy krok do odpowiedniego zarządzania magazynem.

Aplikacja mobilna do zarządzania magazynem

Aplikacja mobilna do zarządzania magazynem

W aplikacji mobilnej QRmaint CMMS technicy UR w zakładce „Urządzenia” mogą dodawać różne narzędzia (wiertarki, wkrętarki, piły itp.). Mają możliwość pobrania urządzenia i jego zwrotu. Dzięki temu kierownik UR może śledzić, który pracownik pobrał dane narzędzie, kiedy i gdzie zostało zwrócone. Z systemu CMMS możemy się dowiedzieć, gdzie dokładnie znajdują się dane narzędzia.

W przypadku klasyfikacji narzędzi warto również wykorzystać kody QR. W systemie CMMS możemy skorzystać z funkcji pozwalającej na ich tagowanie, dzięki czemu możemy w łatwy sposób uzyskać niezbędne narzędzia do naprawy. Identyfikację przedmiotów w warsztacie ułatwiają kody QR, umieszczone nad kuwetami, które można zeskanować podczas pobierania narzędzi i urządzeń. Zarządzanie narzędziami to jedna z funkcji aplikacji mobilnej QRmaint CMMS, która pomaga w ewidencji zasobów i przeprowadzaniu inwentaryzacji zgodnej ze stanem rzeczywistym.

Podsumowanie

Implementacja systemu QRmaint CMMS do zarządzania magazynem części zamiennych przynosi liczne korzyści, od usprawnienia procesów magazynowych, poprzez zwiększenie efektywności operacyjnej, aż po obniżenie kosztów i zwiększenie produktywności. Zarządzanie magazynem części zamiennych jest kluczowym elementem działań mających na celu kontrolę kosztów i zapewnienie ciągłości procesów zachodzących w zakładach produkcyjnych.

Jeśli chcesz zadbać o swój magazyn części zamiennych, to załóż darmowe konto i przetestuj system CMMS bezpłatnie przez 14 dni. Skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatną konsultację. Zadzwoń +48 12 400 41 70 lub napisz na: kontakt@qrmaint.com

tło

Feel free to contact me.
I will come back shortly with an answer.
  Sales Manager

  FAQ

  System QRmaint CMMS wspiera inwentaryzację magazynową poprzez automatyzację procesów, eliminację ręcznego wprowadzania danych, oraz oszczędność czasu dzięki skanowaniu kodów QR i RFID. System zapewnia lepszą kontrolę zapasów poprzez monitorowanie poziomów części w czasie rzeczywistym i generowanie raportów oraz analiz, które ułatwiają podejmowanie strategicznych decyzji.

  QRmaint CMMS wykorzystuje technologie takie jak kody QR i RFID do zarządzania magazynem. Te technologie pozwalają na łatwe i szybkie skanowanie części i narzędzi, automatyzację wielu rutynowych zadań, takich jak zamówienia, odbiory i inwentaryzacje. Aplikacja mobilna dodatkowo wspiera zarządzanie narzędziami i zasobami.

  Centralizacja danych dotyczących części zamiennych w systemie QRmaint CMMS umożliwia łatwy dostęp do informacji o dostępności komponentów, ich lokalizacji w magazynie, oraz historii zakupów i użycia. Dzięki temu technicy UR mogą szybko znaleźć potrzebne części, co przyspiesza planowanie przeglądów i napraw. Centralizacja danych pozwala również na analizowanie efektywności dostawców oraz cyklu życia części, co jest kluczowe dla optymalizacji zarządzania zapasami.

  tło

  Wypróbuj QRmaint

  Bezpłatnie przez 14 dni, bez zobowiązań.