27.09.2024
Webinar: Utrzymanie Infrastruktury Magazynu
25 września 2024, podczas webinaru, mieliśmy okazję podzielić się z wami spostrzeżeniami na temat Utrzymania Infrastruktury Magazynu. W trakcie webinaru, Tomasz Bober, nasz ekspert od wdrożeń systemu CMMS, opowiedział nie tylko o tym, co jest ważne dla utrzymania infrastruktury, ale również w wyjątkowy sposób zademonstrował system QRmaint. Dzięki tej prezentacji mogliśmy pokazać, jak dostosować system do zarządzania infrastrukturą magazynu do indywidualnych potrzeb logistyki i magazynowania.
Spis treści
Jakie są wyzwania dla utrzymania infrastruktury magazynu
W pierwszej części naszej prezentacji online omówiliśmy szereg zagadnień dotyczących wyzwań w magazynach dotyczących utrzymania infrastruktury. Warto nadmienić, że na wstępie oparliśmy się o doświadczenia z pierwszej ręki zdobytych przez naszych kolegów z pracy w międzynarodowej logistyce i łańcuchu dostaw. Mając wgląd w operacje logistyczne i to, jak wyglądają magazyny od środka, nie było dla nas najmniejszą przeszkodą, aby rzetelnie opowiedzieć o tym, jakie są bolączki operatorów magazynów, menedżerów i koordynatorów.
Obejrzyj cały webinar!
Oto krótkie podsumowanie:
Brak systemu do zgłaszania awarii i usterek
Brak centralnego punktu lub mówiąc wprost, system do zbierania danych na temat zgłoszeń prowadzi do chaosu w magazynie. W gruncie rzeczy spotkamy się z dużą ilością opóźnień w reagowaniu i trudności w ustalaniu priorytetów zadań. Najczęściej jest tak, że zgłoszenia mogą być zapomniane lub zagubione. Jest to coś, co prowadzi do powtarzających się problemów i nieefektywnego wykorzystania zasobów.
Zarządzanie starzejącą się infrastrukturą
Starsze urządzenia są bardziej podatne na awarie. W wielu magazynach mamy do czynienia z urządzeniami i instalacjami dodawanymi w różnym okresie czasu. Ich awarie prowadzą często do przestojów i znacznych strat finansowych.
Zarządzanie personelem technicznym lub serwisem
Brak odpowiedniej liczby pracowników może prowadzić do opóźnień w realizacji zadań i frustracji klientów. Bez odpowiedniego systemu zarządzania personelem trudno jest efektywnie planować naprawy.
Utrzymanie infrastruktury krytycznej
Awaria infrastruktury krytycznej, jak bramy doków, może mieć poważne konsekwencje dla działalności magazynu.
Niekompatybilne urządzenia i instalacje
Niekompatybilne urządzenia i instalacje utrudniają integrację systemów i automatyzację procesów. Różnorodność urządzeń i systemów zwiększa koszty utrzymania, ponieważ wymaga zakupu różnych części zamiennych i zatrudnienia specjalistów o różnych kwalifikacjach.
Automatyzacja (robotyka)
Posiadając wysoce zautomatyzowane magazyny, utrzymanie ruchu maszyn jest kluczowe, aby zapewnić przepływ towarów z magazynu.
Niesystematyczne rejestrowanie zdarzeń i brak śledzenia napraw oraz kosztów
Bez systematycznego rejestrowania danych trudno jest zidentyfikować powtarzające się problemy i przeanalizować ich przyczyny.
Długi czas oczekiwania na serwis
Co nie pozostawia dla nikogo wątpliwości, to długi czas oczekiwania na serwis. Jest to coś, co niemal zawsze może prowadzić do przestojów i znacznych strat finansowych w magazynach. Zwykła awaria rampy przy dokach wyłącza z użycia na całe godziny lub dzień dok załadunkowy.
Miejsca szczególnie narażone na uszkodzenia w magazynie
- Regały magazynowe: W tym wypadku mówimy tu pęknięciach słupów regałów, uszkodzeniach deformacyjnych stelaży, lub nawet uszkodzenia mocowań. Mogę to być też zużyte śruby mocujące, które wraz z siłą naprężenia pod ciężarem rotacyjnym ulegają zniszczeniu.
- Uszkodzenia posadzki: Mogą to być na przykład spękania posadzki betonowej hali magazynowej, co prowadzi do uszkodzeń kół wózków widłowych.
- Uszkodzenia słupów nośnych hali magazynowej i barier: Są to dosyć oczywiste uszkodzenia mechaniczne, powstające podczas wypadków w pracy. Przykładem powstawania tego typu uszkodzeń może być nieuwaga kierowców wózków, prowadząca do niebezpiecznych zderzeń ze słupami nośnymi.
- Doki i bramy: W tym wypadku, mówimy to o tych miejscach, w których przekazywane są dostawy lub wydania pomiędzy przewoźnikiem a magazynem. Mogą to być bramy przemysłowe, rampy rozładunkowe lub daszki nad dokami, które są często uszkadzane przez kierowców ciężarówek.
- Automatyzacja w magazynie: Magazyny są wyposażone w prowadnice rolkowe, owijarki, urządzenia działów Value-Added-Service (VAS), jak sensory, czytniki kodów kreskowych. Wszystkie te urządzenia mogą ulec uszkodzeniom i awariom.
- Urządzenia transportu bliskiego: W tym wypadku, uszkodzenia obejmują dźwigi, wózki widłowe, wyciągarki, prowadnice wielkogabarytowe. Także, jest to cała gama ruchomych urządzeń niezbędnych do prawidłowej pracy magazynu.
- Kluczowe instalacje magazynowe: Są to urządzenia i systemy przeciwpożarowe, jak natryski, grodzie przeciwpożarowe lub również, instalacje elektryczne, jak oświetlenie, czy chociażby monitoring CCTV. Cała gama tych urządzeń również może ulec częstym usterkom, a ich nieterminowe usuwanie może prowadzić do strat finansowych.
System CMMS dla utrzymania infrastruktury magazynu
Podczas naszego webinarium przedstawiliśmy działanie systemu CMMS w magazynie. Nasz ekspert z 20-letnim doświadczeniem w utrzymaniu ruchu, Tomasz Bober, przedstawił działanie systemu CMMS dla obsługi urządzeń i maszyn w magazynie. Tomasz przedstawił w świetny sposób, jak można dopasować poszczególne funkcje naszego systemu, aby lepiej mógł obsługiwać potrzeby logistyki i pokonywać wyzwania związane z psującą się infrastrukturą i urządzeniami.
Generalnie, system CMMS pomaga w utrzymaniu magazynu w tych obszarach, które wymieniliśmy poniżej:
- Efektywne zgłaszanie i zarządzanie zdarzeniami: Każde uszkodzenie, usterka czy awaria zostaną natychmiast zgłoszone i odpowiednio sklasyfikowane. System QRmaint automatycznie wygeneruje zadania serwisowe i przypisze je odpowiednim serwisantom.
- Planowanie i realizacja działań prewencyjnych: Dzięki kalendarzowi przeglądów i kontroli, system zapewni terminowe wykonywanie wszystkich wymaganych czynności serwisowych. Mogą to być przeglądy UDT, wózków widłowych, kontrole regałów czy kalibracja wag.
- Szybkie powiadamianie serwisów zewnętrznych: W przypadku konieczności interwencji specjalistów, system automatycznie wyśle powiadomienie do odpowiedniego serwisu, dostarczając wszelkie niezbędne informacje.
- Centralne zarządzanie urządzeniami i środkami trwałymi: Wszystkie informacje dotyczące urządzeń, takie jak certyfikaty, dokumentacja techniczna, historia napraw i czasy przestojów, mogą być gromadzone w jednym miejscu, w systemie CMMS.
- Precyzyjna lokalizacja magazynów i urządzeń: Interaktywne plany pomieszczeń ułatwią orientację w przestrzeni magazynowej i pozwolą na szybkie zlokalizowanie urządzeń.
- Lokalizacja GPS: Dzięki wbudowanym modułom GPS nasz system CMMS pomaga monitorować urządzenia i środki trwałe w czasie rzeczywistym i to w różnych lokalizacjach. Także, jeżeli firma posiada dwa magazyny, to znacznie ułatwi ich zarządzanie i zapobiegnie problemom.
Podsumowanie
Aby obejrzeć webinar, wystarczy dodać dane w formularzu powyżej, wówczas otrzymają Państwo automatycznie dostęp z linkiem. Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej oferty i wypróbowania przez 14 dni bezpłatnie systemu CMMS. Jesteśmy do Państwa dyspozycji. Oferujemy również bezpłatną konsultację z naszymi ekspertami. Pozostajemy w kontakcie.