System EAM czy CMMS? Poznaj różnice

Jesteś przed wyborem odpowiedniego systemu, który pomoże ci sprawnie zarządzać zasobami przedsiębiorstwa? Wybierz najlepsze rozwiązanie dla swojej firmy, poznając różnice pomiędzy systemami CMMS i EAM. Sprawdź, może najkorzystniejszym wyborem okaże się system QRmaint!

Rozwój systemów CMMS i EAM

Pierwsze systemy CMMS pojawiły się w latach 60′ XX w. W latach 80′ zaczęły zastępować utrzymanie ruchu prowadzone na kartkach papieru lub pierwszych komputerach. Pierwsze systemy CMMS oferowały podstawowe funkcje takie jak planowanie i harmonogramowanie prac konserwacyjnych, czy zarządzanie magazynem części zamiennych. W latach 90′ powstały pierwsze systemy do zarządzania całym majątkiem trwałym przedsiębiorstwa. Systemy EAM opierały się na technologii baz danych i oferowały większy zakres funkcji niż systemy CMMS. Były wykorzystywane do zarządzania całym cyklem życia majątku, od zakupu po wycofanie maszyn czy budynków z eksploatacji. Natomiast twórcy systemów CMMS skupili się na potrzebach utrzymania ruchu w zakładach przemysłowych. Czasami nazwy obu systemów są używane naprzemiennie, ale w rzeczywistości oznaczą inne oprogramowanie. W dzisiejszym artykule przedstawimy różnice pomiędzy systemami EAM i CMMS.

CMMS a EAM

Definicja systemów CMMS i EAM

CMMS (ang. Computerised Maintenance Management System) to system wspierający służby utrzymania ruchu. Oprogramowanie dedykowane jest działom technicznym odpowiedzialnym za elementy składowe parku maszynowego, dokumentacje techniczno-ruchowe (DTR) i planowanie działań konserwacyjnych.

Do jakich zadań wykorzystywany jest system CMMS?

 • Automatyzacja harmonogramowania przeglądów i konserwacji maszyn
 • Ulepszenie komunikacji między kierownikami UR i technikami, oraz działem UR a pracownikami działu produkcji
 • Automatyczne tworzenie raportów opartych na wskaźnikach (np. MTTR, MTBF, OEE) oraz analizy KPI
 • Gromadzenie historii o zadaniach i maszynach
 • Zarządzanie stanem części zamiennych
 • Zlecanie zadań serwisantom zewnętrznym

EAM (ang. Enterprise Asset Management) to systemy służące do zarządzania całym majątkiem przedsiębiorstwa. Niekoniecznie zarządzają obiektami związanymi z produkcją. Często skupiają się na całym majątku trwałym, takim jak hangary, hale, instalacje (elektryczne, gazowe, wodnokanalizacyjne), obiekty techniczne, torowiska, gazociągi, rurociągi, środki transportu (lądowego, powietrznego, morskiego).

Do jakich zadań wykorzystywany jest system EAM?

 • Centralizacja danych dotyczących majątku
 • Optymalizacja kosztów aktywów
 • Usprawnienie zarządzania zapasami
 • Organizowanie miejsca przechowywania dóbr materialnych
 • Usprawnienie zarządzania zasobami ludzkimi
 • Kontrola stanu wyposażenia pracowników i pomieszczeń biurowych

Części wspólne EAM i CMMS

System CMMS był pierwotnie wdrażany na poziomie zakładów produkcyjnych w celu standaryzacji procesów utrzymania ruchu. Kilkadziesiąt lat temu integracja systemu CMMS z innymi oprogramowaniami była trudna. Różne zakłady nie mogły w prosty sposób dzielić się danymi, informacjami o częściach zamiennych czy aktualną wiedzą. Systemy EAM były odpowiedzią na potrzebę scentralizowania tego typu informacji. Odnosiły się do aktywów całego przedsiębiorstwa, obejmując zarządzanie wieloma lokalizacjami.

Dzisiaj wiele systemów CMMS oferuje możliwości systemów EAM i odwrotnie. Jeśli próbujesz wybrać rozwiązanie dla swojego przedsiębiorstwa, warto wziąć pod uwagę takie czynniki, jak  jego wielkość, kluczowe potrzeby, przewidywane tempo wzrostu, oraz krótko- i długoterminowe cele biznesowe.

Potrzebujesz bardziej systemu EAM czy CMMS?

Systemy CMMS są zazwyczaj używane przez małe i średnie przedsiębiorstwa, które mają stosunkowo mniejsze możliwości finansowe. Powinny być również priorytetem dla firm, które chcą poprawić wydajność swoich procesów utrzymania ruchu. Mobilny system QRmaint ma intuicyjny interfejs dla użytkownika. Pracownicy techniczni często są gotowi do pracy od razu z narzędziem. QRmaint CMMS charakteryzuje się prostotą wdrożenia i codziennej obsługi.

Większe firmy lub globalne koncerny, które zarządzają aktywami w różnych lokalizacjach, mogą zdecydować się na system EAM. Największą korzyścią takiego rozwiązania jest centralizacja informacji o zasobach firmy na wewnętrznych serwerach, które mogą obejmować zapisy gwarancyjne, historie napraw, audyty, zamówienia, zakupy maszyn i infrastruktury. Dzięki systemowi EAM każdy dział może uzyskać dostęp do wszelkich informacji o danych z wielu lokalizacji.

Podsumowanie

Chociaż CMMS i EAM wyrosły z potrzeb różnych segmentów przemysłu, obydwa systemy skupiły się nad automatyzacją ręcznych procesów. Szukasz oprogramowania do zarządzania majątkiem firmy? Albo może bardziej potrzebujesz systemu do utrzymania ruchu i zgłaszania usterek? Zapoznaj się z systemem CMMS i umów się na darmową prezentację od QRmaint. Zadzwoń pod: +48 12 400 41 70.

 

tło

Feel free to contact me.
I will come back shortly with an answer.
  Sales Manager

  FAQ

  System CMMS jest wykorzystywany do automatyzacji harmonogramowania przeglądów i konserwacji maszyn, poprawy komunikacji między działami, automatycznego tworzenia raportów, gromadzenia historii o zadaniach i maszynach, zarządzania stanem części zamiennych oraz zlecania zadań serwisantom zewnętrznym.

  System EAM jest rekomendowany dla większych firm lub globalnych koncernów, które zarządzają aktywami w różnych lokalizacjach. System ten centralizuje informacje o zasobach firmy na wewnętrznych serwerach, obejmując zapisy gwarancyjne, historie napraw, audyty, zamówienia oraz zakupy maszyn i infrastruktury.

  Systemy CMMS koncentrują się głównie na utrzymaniu ruchu w zakładach przemysłowych, natomiast systemy EAM zarządzają całym majątkiem przedsiębiorstwa, obejmując zarządzanie cyklem życia aktywów od zakupu do wycofania. CMMS jest bardziej stosowany w mniejszych firmach, a EAM w większych organizacjach z wieloma lokalizacjami.

  tło

  Wypróbuj QRmaint

  Bezpłatnie przez 14 dni, bez zobowiązań.