Pomysły na oszczędności w zakładach przemysłowych

Ostatnio na naszym blogu pisaliśmy o tym, jak zminimalizować wzrost kosztów energii w zakładach przemysłowych. Na grupie Utrzymanie Ruchu na Facebooku pojawił się szerszy wątek, z zapytaniem o „burzę mózgów” w temacie oszczędności, szczególnie w zakładach spożywczych. – Zapraszam do przedstawiania waszych projektów oszczędnościowych, które realizujecie. Projekty bezkosztowe (np. zmiana parametru, lepsza organizacja), projekty niskobudżetowe oraz wymagające większej inwestycji – zachęca do dyskusji p. Mateusz. Zebraliśmy dla was wszystkie najciekawsze propozycje członków grupy.

Zmiana mentalności pracowników

P. Jakub, elektromechanik, zaczyna dyskusję od – „trzeba nauczyć pracowników, żeby szanowali i oszczędzali energię. 90% przychodzi do pracy na 8h i idzie do domu. Po co wyłączać światło w toalecie, stołówce, maszynie, idąc na przerwę, czy w pomieszczeniach małego użytku. A w domu to za 2kWh mniejszy rachunek, to nawet baterie z pilota wyciągają”. Czy zmiana takiego podejścia to walka z wiatrakami? – W WC możesz zrobić na czujkę ruchu. Podobnie można zrobić z korytarzami i innymi mniej lub więcej uczęszczanymi miejscami – podpowiada p. Paweł.

Diagnostyka i prewencja

Czy wobec gigantycznych podwyżek energii czekają nas redukcje zatrudnienia w zakładach? To jedna z porad specjalisty z firmy zajmującej się systemami detekcją gazów i dystrybucją mierników:

1. Diagnostyka predyktywna wibracyjna. Zamiast wymieniać wszystkie łożyska na linii, należy sprawdzić, które mają problem (silniki, wentylatory, pompy).

2. Kontrowersyjne, ale bardzo skuteczne. Redukcja personelu wykonującego pracę w 2 osoby do wymaganego minimum, ale z zapewnieniem systemu bezpieczeństwa osobom pracującym w pojedynkę (systemy blackline).

3. Redukcja wycieków gazów technicznych, powietrza i próżni. Sprawdzenie złączek i wężyków, wycieki ultradźwiękowym wykrywaczem z kamerą, a dla niskich ciśnień wykrywaczami nieszczelności gazowych. Kontrola przynajmniej raz na miesiąc.

4. Drobiazgi: wymagane narzędzia przy maszynach, a zapasowe części do najczęstszych napraw na magazynie.

5. Solidna kontrola parametrów spalania i regulacja urządzeń gazowych. „Nie Pan Józek zrobi za „stówkę”, tylko serwis, który się zna i pokaże, co zrobi”.

6. W starych zakładach analiza HVAC przez doświadczonego projektanta. Potrafi ona dać olbrzymie oszczędności, jeżeli instalacje były robione sukcesywnie, ale nikt nie zadbał o całość, a każda instalacja oddzielnie powoduje znaczne straty energii.

7. Ustalenie dobrego harmonogramu pracy zakładu i przerw technicznych, aby zminimalizować koszty przestojów.

Zwiększenie cen

– Z reguły produkuje się po najmniejszej linii oporu, najniższym koszcie wytworzenia produktu o założonej jakości. Jeśli więc za podwyżką cen energii nie idą podwyżki cen produktu, a nie ma możliwości zastosowania zmian w procesie produkcyjnym (proces optymalnie skonfigurowany), to produkt jest wycofywany ze sprzedaży. Można jeszcze obniżać jakość produktu, ale chyba nie tędy droga – pisze p. Artur.

Wykorzystaj potencjał systemu CMMS u siebie w zakładzie
Kliknij poniżej, aby za darmo przetestować system CMMS
Przetestuj CMMS za darmo

Negocjacja umów

– Jeśli chodzi o projekty bezkosztowe, to zawsze polecam moim klientom przeanalizowanie 15-minutówek i dobranie odpowiednich mocy umownych, taryf i ograniczenie energii biernej. Warto też przemyśleć w jaki sposób można zmniejszyć opłatę mocową oraz zastosować strażnika mocy – doradza Bartłomiej, który zajmuje się audytem energetycznym przedsiębiorstw.

Negocjacja opłat dystrybucyjnych, wszyscy negocjują energię czynną, a zapominają, że można to samo zrobić z dystrybucją. Tanim sposobem ograniczenia kosztów na ogrzewaniu jest zrobienie dziury w sprężarkowni, postawienie małego wiatraczka i wdmuchiwanie całego ciepła w okresie zimowym na hale. Dodatkowo razem z pozyskaniem Białych Certyfikatów, jeszcze można sporo zarobić. Polecam poczytać na ten temat, bo jest to fajne dofinansowanie do efektywności energetycznej – pisze specjalista.

– Wycieki sprężonego powietrza są w większości firmach standardem, a przecież wystarczy regularnie je naprawiać, aby ograniczyć nawet setki tysiące zł niewielkim kosztem. Kogeneracją, fotowoltaika, magazyny energii? Dobrze skonstruowany system energetyczny pozwoli w części firm sprawić, że staną się samowystarczalne… no prawie ok. 95%, więc tylko 5% będzie brane z sieci – doradza p. Bartłomiej.

Efektywność energetyczna

– Ponad 7 lat temu zaczęliśmy wdrażać program efektywności energetycznej np. pomp mając pompę 300kW silnik, jak zrobić, żeby zmniejszyć zużycie energii nawet o 30%? Są na to metody, pomiary przepływów, oporów itp. Mamy sprzęt, certyfikowanych inżynierów do pomiarów, raporty, metodologię, obliczenia i gotowe rozwiązania. I tu zaczyna się problem, w Polsce wszyscy idą w efektywność energetyczną kładąc 5 cm więcej styropianu na elewacji, zmieniając żarówki na LEDy, przez akcje wyłączania komputerów po godzinach pracy. Nieważne, że na zakładzie jest 10 urządzeń, które biorą MW-ty energii w skali roku – pisze p. Piotr.

– Audyt energetyczny odbębniony. Więc zawiesiliśmy program wraz z nastaniem covidu. No i mam rok 2022 energia idzie w górę, gazu brak…. pytanie, będziecie dalej wymieniać żarówki na LEDy, czy coś z tym zrobicie? – pyta p. Piotr.

Odzysk ciepła

Kilka ciekawych pomysłów podaje p. Arkadiusz:

 • freecooling dla „chillerów”
 • odzysk ciepła odpadowego
 • audyt i ekonomizer kotłowni
 • odzysk ciepła kondensatu
 • KPI dla kluczowych energetycznie procesów
 • izolacja
 • palniki olejowe zamiast gazowych

– Polecam odzysk ciepła ze sprężarek z wykorzystaniem wymiennika woda/olej. Sam byłem zaskoczony, obserwując licznik ciepła, ile GJ można odzyskać, przy takim rozwiązaniu dostajemy gorący nośnik ciepła i możemy go wykorzystać zimą jak i latem np. do ogrzewania cwu, urządzeń technologicznych itd. – zachęca p. Mirek.

Podsumowanie

Rok 2022 przyniósł znaczne podwyżki w cenach gazu i elektryczności, które odczuwają już dzisiaj wszystkie przedsiębiorstwa. Wobec tego konieczne jest poszukiwanie sposobów na obniżenie ponoszonych kosztów. Mamy nadzieję, że powyższe pomysły pomogą wam zminimalizować podwyżki surowców.

tło

Feel free to contact me.
I will come back shortly with an answer.
  członek zespołu

  Sales Manager

  tło

  Wypróbuj QRmaint

  Bezpłatnie przez 14 dni, bez zobowiązań.