Home > Blog > Aktualności > Bill of material – czym jest to zestawienie materiałów?
grafika grafika

Bill of material – czym jest to zestawienie materiałów?

Każdy z przedsiębiorców, który planuje produkcję, zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest to łatwe, a dość problematyczne zadanie. Na cały obszar planowania zapotrzebowania materiałów składa się kilka czynników. Jednak w dzisiejszym artykule skupię się na przedstawieniu jednego z nich. Mowa tutaj o bill of material. Sprawdź, czym jest to rozwiązanie i co można zyskać dzięki jego zastosowaniu.

Czym jest bill of material?

Bill of material, w skrócie BOM to zestawienie materiałów i innych elementów, które potrzebne są do wyprodukowania konkretnego produktu. BOM-em jest zatem lista, która zawiera spis wszystkich części niezbędnych do wytworzenia danego dobra. Umieszcza się w niej szczegółowe informacje, które odpowiadają wymaganym czynnikom potrzebnym do ukończenia produkcji danego produktu.

W jakich sytuacjach można wykorzystywać bill of material?

Bill of material może mieć różne zastosowanie i jest to zależne od branży, w której będzie się go wykorzystywać. Osoby zajmujące się produkcją mogą wykorzystać go do opracowania koncepcji produkcyjnej oraz określenia wszystkich wymagań, które będą dotyczyć wyprodukowania danego produktu. Osoby posiadające wiedzę z zakresu nauk inżynieryjnych będą mogły skorzystać z rozwiązania w celu obejrzenia obranej koncepcji i zweryfikowania całego projektu pod względem dodatkowych zmian, które warto byłoby wprowadzić. Jeśli chodzi o pracowników, którzy zajmują się konserwacją produktów, to mogą oni skorzystać z bill of materials w celu zidentyfikowania elementów, które mogłyby wymagać zabiegu utrzymującego produkt w dobrym stanie.

Co powinna zawierać lista bill of material?

Istnieje wiele przypadków, w których warto sięgać po rozwiązanie bill of material. A to dlatego, że pozwala ono sporządzić wykaz konkretnych informacji, które będą stanowić podstawowy czynnik identyfikujący całościowy program produkcji. W przypadku planowania produkcji ważne jest, aby dokładnie określić, co jest potrzebne do wyprodukowania określonego produktu. W liście BOM trzeba uwzględnić między innymi takie elementy jak nazwa materiału, ilość oraz numer tego materiału, krótki opis, jednostka miary czy też wymiar oraz waga wybranej części. W zależności od branży lista BOM może składać się z jeszcze większej ilości elementów.

Co można zyskać dzięki wykorzystaniu listy BOM?

Sporządzenie bill of materials pozwoli pracownikom na wykonywanie swojej pracy w jeszcze bardziej efektywny sposób. Jasno sprecyzowany plan pomoże ustalić im, które z materiałów potrzebują naprawy. Co więcej, poprzez to rozwiązanie można sprawdzić dyspozycyjność zespołu do wykonywania swoich obowiązków. Dzięki systemowi CMMS, który odpowiedzialny jest za utrzymanie ruchu i wsparcie pracy działów technicznych, pracownik może znacznie szybciej i dokładniej korzystać z zestawień materiałów potrzebnych do produkcji. Może on nawet ustalić, w którym sklepie dostępne są teraz części potrzebne do produkcji i przygotować się do ich zamówienia.

Słowem podsumowania na temat bill of material

Podsumowując wszystkie informacje, należy stwierdzić, że wykorzystanie bill of material w swoim zakładzie przemysłowym może znacznie ułatwić pracownikom wykonywanie ich codziennych obowiązków, które związane są z planowaniem zapotrzebowania materiałów produkcyjnych. Dodatkowo całą pracę usprawnia innowacyjny system CMMS, który zintegrowany jest z tym obszarem planowania. Dlatego, jeśli Ty również chcesz usprawnić działanie firmy na tym aspekcie, to po prostu skorzystaj z rozwiązania BOM.

ozdoba

QRmaint system CMMS już od 29zł!

Testuj przez 14 dni za darmo!