Listy kontrolne w utrzymaniu ruchu

„Czy używając oprogramowania CMMS, utrzymanie ruchu musi używać checklist podczas przeglądów? Czy ktoś tego wymaga? Jak to realizujecie?” – z takim zapytaniem zwrócił się do nas Marcin, jeden z techników UR u producenta wyrobów z tworzyw sztucznych termoplastycznych dla branży automotive. W poniższym artykule odpowiemy, dlaczego warto korzystać z list kontrolnych w QRmaint CMMS.

Szablony list kontrolnych

Tomasz Bober, pracownik działu wsparcia kluczowych klientów w QRmaint, miał okazje sprawdzić w praktyce, jak listy kontrolne standaryzują zadania UR. Oto co powiedział:

Listy kontrolne mają zastosowanie głównie w zadaniach prewencyjnych. To w liście kontrolnej technik ma zawartą konkretną instrukcje i plan pracy do zrealizowania zadania prewencyjnego. W prosty sposób może potwierdzać wykonanie czynności lub udzielać odpowiedzi, jeśli w liście kontrolnej jest zawarte jakieś pytanie lub prośba o ocenę stanu kontrolowanego podzespołu urządzenia.

Zadania prewencyjne to jedno, ale listy kontrolne mają również zastosowanie w zadaniach bieżących. Wyobraźmy sobie sytuacje, że operator maszyny zgłasza nieczytelny nadruk urządzenia znakującego wyrób gotowy. Już wcześniej w systemie QRmaint był do takiego zgłoszenia przygotowany szablon z listą kontrolną. Automatycznie do tego zadania dołączana jest checklista wszystkich kroków, które należy wykonać w trakcie realizacji zadania, czyli np. sprawdzenie głowicy znakującej, czy sprawdzenie naciągu kalki. Takie podpowiedzi w formie checklity będą pomocne nowym pracownikom, niemającym dużego doświadczenia i wiedzy, ale również doświadczonej załodze, gdzie pośpiech i rutyna będą podpowiadać coś innego.

Warto wspomnieć w tym miejscu, że lista kontrolna może być również potwierdzeniem prawidłowo wykonanych czynności. Przykład takiego potwierdzenia może mieć formę:

  • Oznacz 3 sztuki wyrobu gotowego i potwierdź z działem jakości poprawność oznakowania.

To ważne, żeby po każdej awarii była przeprowadzona odpowiednia kontrola. Checklisty mogą być gwarantem, że czynności są zawsze wykonywane z zachowaniem opracowanego standardu”.

Plany prewencyjne maszyn i urządzeń

Checlisty jako potwierdzenie

Zapytaliśmy specjalistów z branży UR, dlaczego wykorzystują listy kontrolne. „Checklista jest dokumentem potwierdzającym wykonanie przeglądu. U mnie w zakładzie podczas audytu ISO jest to sprawdzane” – Krzysztof, technik z dużych zakładów chemicznych. Precyzując, to audytor sprawdza merytoryczną zawartość list kontrolnych i czy wszystkie punkty listy kontrolnej zostały wykonane w konkretnym zadaniu prewencyjnym.

Lista kontrolna to w dużej mierze instrukcja dla pracownika UR, ale mogą z nich korzystać wszyscy w zakładzie produkcyjnym. Mogą służyć do skutecznego przeprowadzania audytów oraz kontroli według wcześniej przygotowanej lity, która zawiera ściśle określone punkty kontroli.

„Pracując wcześniej na programach do wspomagania, wykonując przegląd danej maszyny nieważne czy były to dzienne, tygodniowe, miesięczne zawsze były dodane do niej checklisty. Dzięki nim pracownik po prostu wie, co ma zrobić krok po kroku.

Proszę spojrzeć na listy kontrolne ze strony audytora. Jak mamy udowodnić, że wszystkie czynności zgodnie z DTR maszyny zostały wykonywane i że dbamy prawidłowo o stan maszyny, aby zapewnić ciągłość dostaw klientowi?   

Dodatkowo, gdy przyjdzie nowy pracownik do działu UR, to skąd będzie wiedzieć, jakie czynności ma wykonać przy danej maszynie? Checklista jest niezwykle prostym rozwiązaniem, a wiele ułatwia i eliminuje nieporozumienia” – podsumowuje Adrian, kierownik UR w jednym z dużych zakładów.

Marcin, jeden z techników UR u producenta wyrobów z tworzyw sztucznych, do czasu wdrożenia systemu QRmaint CMMS pracował na papierze i drukował listy kontrolne od dostawców maszyn. Jednak po rozmowach z naszym zespołem wsparcia zdecydował się na przejście na elektroniczną rejestrację przeglądów i awarii.

Checlisty w branży nieruchomości

Komfort Serwis współpracuje z nami od 6 lat. Zajmuje się techniczną obsługą nieruchomości, nadzorując pracę kilkudziesięciu techników. Zapytaliśmy Jacka Turkowskiego, koordynatora ds. technicznego utrzymania nieruchomości, jakie korzyści udało się uzyskać dzięki wdrożeniu QRmaint CMMS w Komfort Serwis?

„Jedną z ważniejszych założeń wdrożenia była eliminacja papierowych zleceń i raportów. W QRmaint wszystkie zlecenia prac (planowane lub zgłaszane przez administratorów) znajdują się na liście zadań przypisanej do danej lokalizacji. W Komfort Serwis technicy realizując zlecenia wypełniają listy kontrolne, czy też dopisują koszty związane z realizacją zgłoszeń. Dzięki temu administratorzy mają dostęp on-line do każdego zlecenia i mogą 24 godziny na dobę śledzić, jakie prace wykonywane są na nieruchomości”.

Do czego służą listy kontrolne?

Checklisty pozwalają, aby technik wykonał zadania zgodnie z obowiązującymi procedurami. Dzięki QRmaint CMMS zaplanujemy przeglądy, o których system będzie później cyklicznie przypominać technikom lub firmom zewnętrznym świadczącym usługi serwisowe. W QRmaint CMMS użytkownicy mają dostęp do graficznego harmonogramu, na którym w przejrzysty sposób zobaczymy wszystkie zadania prewencyjne niezrealizowane, wykonane w terminie oraz zaplanowanie do wykonania. Zarówno aplikacja mobilna jak i wersja web systemu QRmaint umożliwia również tworzenie podpisów na potrzeby audytowe.

Podsumowanie

Jeśli chciałbyś usprawnić pracę swoich techników utrzymania ruchu poprzez dodawanie checlist do zlecanych im prac, to zapraszamy do założenia darmowego konta i przetestowania systemu QRmaint CMMS bezpłatnie przez 14 dni. Zachęcamy do kontaktu i umówienia się na bezpłatną konsultację telefonicznie: +48 12 400 41 70 lub mailowo na: kontakt@qrmaint.com

FAQ

Tak, podczas audytów ISO audytorzy często sprawdzają listy kontrolne, aby upewnić się, że wszystkie punkty zostały zrealizowane zgodnie z procedurami. Checklisty są dokumentem potwierdzającym wykonanie przeglądów i zapewniają, że prace są wykonywane zgodnie ze standardami.

Checklisty pomagają nowym pracownikom szybko zorientować się w wymaganych czynnościach dzięki szczegółowym instrukcjom krok po kroku. Eliminują one nieporozumienia i ułatwiają przeprowadzanie zadań nawet bez dużego doświadczenia.

System QRmaint CMMS automatycznie przypisuje checklisty do zgłoszeń, zapewniając technikom jasne instrukcje na każdym etapie realizacji zadania. Umożliwia to skuteczne i zgodne z procedurami przeprowadzanie zarówno zadań prewencyjnych, jak i bieżących.

tło

Wypróbuj QRmaint

Bezpłatnie przez 14 dni, bez zobowiązań.