Zasilacze UPS w przemyśle. Dlaczego są niezbędne?

1. Czym są zasilacze awaryjne UPS?

Urządzenie zasilania gwarantowanego, bezprzerwowy zasilacz UPS (Uninterruptible Power Supply), zasilacz awaryjny to kilka nazw tego samego urządzenia. Przemysłowy UPS to rodzaj zasilania awaryjnego, które jest wyposażone w akumulator. Dzięki czemu może dostarczać energię elektryczną do zakładu przemysłowego przez kilkadziesiąt minut lub nawet kilka godzin. To konieczność dla sytuacji związanymi z przerwami lub awarią zasilania sieciowego.

Zasilacze awaryjne UPS w ciągu ostatnich 20 lat uległy znacznemu rozwojowi. To urządzenia, które wymagają rutynowej konserwacji w celu uniknięcia potencjalnych, bardzo kosztownych przestojów. Wdrożenie odpowiedniej strategii serwisowej nie tylko zminimalizuje przerwy w ciągłości pracy, ale zwiększy zwrot z inwestycji dzięki wydłużeniu żywotności sprzętu. Prace serwisowe i okresowe konserwacje możesz zaplanować z systemem CMMS od QRmaint.

2. Jak wybrać odpowiednie zasilacze UPS?

O wyborze zasilaczy awaryjnych UPS decydują głównie wymagania pomieszczenia przemysłowego, w którym zostaną użyte i wobec tego należy je do tego celu dopasować. W sytuacji zabezpieczenia maszyn produkcyjnych, systemów pomiarowych, systemów sterowania i automatyki, lokalnych serwerowni, swoje zadanie spełnią różne modele, odznaczające się wieloma parametrami. Bardzo ważne jest podjęcie decyzji pod kątem tego, czy lepiej wybrać bardziej uwarunkowany ekonomicznie centralny UPS zasilający każdy odbiór wymagający rezerwowania, czy może jednak rozproszony system urządzeń przydzielonych do określonych odbiorów.

Wymagania związane z systemem zasilania gwarantowanego są zależne w znacznym stopniu od specyfiki danego pomieszczenia przemysłowego. Oczekiwany poziom dostępności zasilania może osiągnąć nawet 99,95 %. Zasilacze UPS są tworzone w taki sposób, aby mogły działać sprawnie w wymagających warunkach. Wobec tego muszą posiadać m.in. obudowę o wysokim stopniu IP (do IP154 włącznie), a także odznaczać się dużą wytrzymałością na temperaturę, którą zapewniają odpowiednie izolacyjne powłoki umieszczone na elektronicznych elementach. Jeśli zaistnieje potrzeba separacji galwanicznej lub pracy z obniżonym albo podwyższonym napięciem, to wówczas wykorzystuje się odpowiednie transformatory wmontowane w awaryjne zasilacze UPS lub zabudowane poza nimi.

Warto pamiętać, że nie każde urządzenie eksploatowane w zakładzie przemysłowym musi posiadać taką konstrukcję. Wszystko zależy od wymagań inwestora, a także warunków występujących w danym zakładzie. Sporadycznie można używać typowych zasilaczy awaryjnych UPS, które są przeznaczone do zasilania odbiorów IT, czy komercyjnych pomieszczeń. Warto wykorzystać doświadczenie i wiedzę dostawców takich systemów, którzy posłużą swoją pomocą przy wybraniu odpowiednich rozwiązań pasujących do indywidualnych wymagań i specyfiki pomieszczenia.

W celu wyboru odpowiedniego zasilacza UPS musimy najpierw ustalić, jaka moc jest niezbędna do zasilenia naszego sprzętu. Przed zakupem warto również sprawdzić parametry takie jak:

  • Czas przełączania
  • Czas podtrzymywania akumulatorowego
  • Liczbę i typ gniazd wyjściowych
  • Rodzaj złącza i oprogramowanie monitorujące
  • Wymianę akumulatorów
  • Rodzaj gwarancji
Wykorzystaj potencjał systemu CMMS u siebie w zakładzie
Kliknij poniżej, aby za darmo przetestować system CMMS
Przetestuj CMMS za darmo

3. Na co zwrócić uwagę podczas pracy zasilaczy UPS?

Wybierając urządzenia zasilania gwarantowanego, trzeba wziąć pod uwagę specyfikę pomieszczeń, w jakich zostaną wykorzystane. Ważne aby zasilacze awaryjne były odporne na warunki pracy takie jak np. duże wahania temperatur, wysoki poziom wilgotności powietrza, styczność z wodą, chemikaliami i brudem, wysoki stopień zapylenia, drgania podłoża. Nie można zapominać o tym, że zasilacze UPS wystawione są na rozruchowy prąd zasilanych urządzeń, a także dynamiczne zmiany zapotrzebowania na moc elektryczną. Jednak wspomniane czynniki nie powinny negatywnie oddziaływać na ich poprawne funkcjonowanie.

Obecnie w nowoczesnych systemach zasilania gwarantowanego możliwa jest scentralizowana kontrola nad wieloma urządzeniami działającymi w sieci na obszarze obiektu. W tego typu rozwiązaniach występują przypomnienia o zaplanowanych pracach konserwacyjnych czy obowiązkowej wymianie baterii. Dzięki systemowi CMMS są one wysyłane automatycznie. Istotna jest tutaj automatyzacja reakcji, a także wykonanie przeglądów w przewidzianym terminie, co pozwala zmniejszyć liczbę potencjalnych awarii.

4. Jakie parametry powinny mieć zasilacze awaryjne UPS?

Głównym parametrem awaryjnych zasilaczy UPS jest moc znamionowa, która wynika z mocy podłączonych odbiorów, uwzględniając przy tym odpowiedni zapas. Ważną wartością okazuje się też niezbędny czas podtrzymania urządzenia, warunkowany częstością i długością występowania zaników zasilania sieciowego w konkretnym obiekcie.

Awaryjne zasilacze UPS, które mają zostać umiejscowione na hali przemysłowej, muszą posiadać szczelną obudowę z zamontowaną klimatyzacją. Niestety wiąże się to ze sporymi kosztami. Wobec tego ciekawym rozwiązaniem może stać się wyodrębnienie specjalnego pomieszczenia, w którym zasilacze UPS będą mogły działać w odpowiednich warunkach.

Bez względu na przeznaczenie obiektu najtrafniejszym wyborem stają się zasilacze awaryjne UPS funkcjonujące w topologii online (tzw. podwójnej konwersji), gdyż gwarantują dużą jakość zasilania i pracują całkowicie bezprzerwowo. Istotnym parametrem zasilaczy UPS jest również sprawność UPS-a, gdyż oddziałuje on bezpośrednio na koszty jego eksploatacji, które mogą opiewać nawet do 70 % całościowego kosztu inwestycji. Trzeba zwrócić uwagę na to, że zasilacze awaryjne UPS będą wykorzystywane nawet przez okres 15 lat, wobec tego każdy dodatkowy 1% sprawności w takim długim okresie zagwarantuje duże oszczędności.

5. Dlaczego warto zainwestować w zasilacze awaryjne UPS?

Awaryjne zasilacze UPS mogą znacznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się niepożądanych przestojów na produkcji i finansowych strat, jeśli nastąpi nagła przerwa w dostawie energii elektrycznej. Jeśli do takiej dojdzie, to zasilacze awaryjne UPS odpowiadają za zapewnienie energii elektrycznej na okres przynajmniej kilkunastu minut w zależności od pojemności akumulatorów. Zapewniają tym samym ciągłość pracy maszyn aż do momentu przywrócenia sieciowego zasilania lub uruchomienia agregatu prądotwórczego. Prawidłowo dobrane zasilacze UPS mogą zagwarantować spore oszczędności finansowe. W wielu sytuacjach koszty inwestycji okazują się mniejsze, niż straty finansowe jakie ponosi firma przy zaledwie kilku zanikach zasilania.

Wypróbuj QRmaint

Bezpłatnie przez 14 dni, bez zobowiązań.