Czym jest system EAM?

System EAM (Enterprise Assets Management) to oprogramowanie służące do kierowania majątkiem firmy. Dzięki EAM możemy realizować czynności związane z całymi zasobami przedsiębiorstwa, a więc nie tylko z urządzeniami i maszynami. Obecnie zarówno średnie i duże firmy nie mogą efektywnie administrować swoimi zasobami, jeżeli nie posiadają zaplecza informatycznego. Jednak z naszego doświadczenia wynika, że klientom szukającym systemu EAM, najczęściej wystarcząją funkcje, które oferuje system CMMS.

1. Możliwości systemów EAM

Systemy EAM pozwalają kontrolować stan techniczny infrastruktury i przeprowadzać bieżącą ewidencję każdego elementu zasobów firmy. Dodatkowo umożliwiają planowanie eksploatacji urządzeń i wykonywanie kontroli, a także przeglądów z odpowiednią regularnością.

Systemy EAM w odróżnieniu od systemów ERP (oprogramowanie do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem) proponują inne rozwiązania i skupiają się na technicznym majątku przedsiębiorstwa. Natomiast systemy ERP umożliwiają kierowanie zasobami przedsiębiorstwa takimi jak: kadry, finanse, operacje handlowo-księgowe, magazyn towarów i surowców.

Oprogramowanie EAM jest wdrażane w produkcji, przemyśle, transporcie, branży budowlanej, logistyce, handlu i innych sektorach. Systemy EAM pozwalają mierzyć zużycie paliwa w pojazdach firmowych, a także ich stan techniczny, przebieg, czy lokalizację. System jest dużym wsparciem pod kątem zachowania maszyn w odpowiedniej sprawności, a wykorzystanie danych z systemu pozwala podjąć strategiczne decyzje. Najczęściej korzystają z niego duże firmy i średnie przedsiębiorstwa posiadające majątek o sporej wielkości, którą mogą sobie pozwolić na udźwignięcie kosztów takiej inwestycji, a dodatkowo potrafią w przyszłości osiągnąć z tego tytułu korzyści finansowe.

2. System EAM, a system CMMS

Dzisiejsze rozwiązania EAM i CMMS mają ze sobą wiele wspólnego. Oba systemy nastawione są na usprawnienie procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Oba coraz częściej są dostępne w formie subskrypcji w chmurze. Oprogramowania mają podobne funkcje, takie jak np. możliwości monitorowania zasobów przedsiębiorstwa. Obydwa systemy mogą być dostępne za pośrednictwem aplikacji mobilnych, a także potrafią obsługiwać wiele kont użytkowników.

Systemy EAM służą do zarządzania majątkiem firmy. Mogą odpowiadać za budynki, hangary, instalacje (gazowe, elektryczne, wodociągowe, grzewcze), zawierać informacje o obiektach przestawnych (samochody, ciężarówki, lokomotywy, samoloty), albo o maszynach związanych z produkcją. Jednak tutaj utrzymanie ruchu jest tylko podzbiorem możliwości systemu. System EAM to również zarządzanie budżetem utrzymania majątku trwałego, wszelkie prace projektowe, plany postawienia nowego budynku np. magazynu.

Natomiast systemy CMMS są dedykowane bezpośrednio dla służb utrzymania ruchu. Mają za zadanie wspierać osoby, które są odpowiedzialne za sprawne utrzymanie maszyn i urządzeń. Za ich pośrednictwem można sprawdzić dokumentację techniczno-ruchową obiektów, umowy serwisowe, ilość części zamiennych. System pozwala planować działania cykliczne, ustalać harmonogram prac i konserwacji. CMMS jest głównie kojarzony ze zgłaszaniem awarii i usterek, ale jego funkcje pozwalają na całą modernizację parku maszynowego.

Mniejsze lub średnie organizacje najczęściej wybierają jednak wdrożenie systemu CMMS, ponieważ wiele rozwiązań ma możliwości porównywalne do systemu EAM, tylko przy znacznie niższych kosztach. Jest to szczególnie ważne w przypadku tych firm, które po raz pierwszy automatyzują swoje procesy, lub które mają mniej pracowników zaznajomionych z technologią.

3. Najczęstsze powody rezygnacji z wdrożenia systemów EAM

Jedną z największych przeszkód podczas wprowadzania systemów EAM do przedsiębiorstwa są bez wątpienia koszty samego wdrożenia. Właśnie z tego powodu wiele firm nie decyduje się na takie rozwiązania. Wprowadzanie systemów klasy EAM jest związane z obowiązkiem polegającym na skrupulatnym przygotowaniu firmy, a także jej pracowników i infrastruktury. Należy sobie zdawać sprawę, że wdrożenie wymaga czasu. Wobec tego, że system EAM posiada rozbudowaną strukturę, a także liczne funkcjonalności, to ich wdrożenie może potrwać od miesiąca do nawet pół roku.

Innym problemem, który uniemożliwia wprowadzenie przez firmy oprogramowań EAM są także koszty utrzymania systemów. Ponieważ są one o wiele droższe w odróżnieniu od łatwiejszych rozwiązań, które pozwalają na wykonanie podobnych funkcji np. systemów CMMS. Wiele kosztów generuje rozpiętość wdrożenia, która może wymagać sporej ilości licencji opłacanych w abonamencie, a także płatnego wsparcia technicznego. Koszty podczas wdrożenia systemów EAM mogą okazać się bardzo duże, a ich zwrot może nastąpić dopiero po długim okresie.

4. Korzyści z wdrożenia systemu EAM/CMMS obejmują:

 • Zwiększenie wydajności pracowników i maszyn
 • Znaczące skrócenie czasu inwentaryzacji
 • Informację o kosztach utrzymania firmy, pracowników, maszyn
 • Ograniczenie ryzyka nieuzasadnionych zakupów
 • Zmniejszenie ilości części zamiennych i narzędzi
 • Zmniejszenie przestojów sprzętu dzięki prewencyjnym przeglądom
 • Kompleksowe wsparcie zaopatrzenia przedsiębiorstwa

Podsumowanie

Szukasz oprogramowania do kierowania majątkiem firmy? Albo może bardziej potrzebujesz systemu do utrzymania ruchu i zgłaszania usterek? Zapoznaj się z działaniem systemu CMMS i umów się na darmową prezentację od QRmaint. Zadzwoń pod: +48 12 400 41 70.

tło

Feel free to contact me.
I will come back shortly with an answer.
  Sales Manager

  tło

  Wypróbuj QRmaint

  Bezpłatnie przez 14 dni, bez zobowiązań.