Czym jest system APS?

APS, czyli „Advanced Planning and Scheduling” – „zaawansowane planowanie i harmonogramowanie” – to określenie na oprogramowanie komputerowe wspierające optymalizację procesów produkcji. Głównym celem ich zastosowania jest precyzyjne dopasowanie ilości materiałów i zdolności produkcyjnych do zarówno potrzeb, jak i możliwości organizacji. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego typu systemów?

System APS – definicja i najważniejsze funkcje

System APS to narzędzie do optymalizacji produkcji, wykorzystywane m.in. w branżach przemysłowych. Zadania realizowane przez takie oprogramowanie skupiają się w szczególności wokół organizowania procesów wytwórczych, a także dystrybucyjnych – ważną kwestią jest przy tym możliwość bieżącego dopasowywania się do potrzeb rynku w ramach całego łańcucha dostaw. Pierwsze systemy APS pojawiły się już w latach 90. XX wieku i od tego czasu stale zyskują nowe funkcjonalności, a najważniejsze z nich obejmują:

  • planowanie produkcji i przygotowywanie harmonogramów przglądów maszyn;
  • koordynowanie działań różnych działów firmy – nie tylko w zakresie produkcji, lecz także dystrybucji czy pozyskiwania materiałów;
  • planowanie transportu i dystrybucji gotowych produktów.

Powyższe zadania opierają się w głównej mierze na obliczeniach, które uwzględniają szereg czynników wpływających na funkcjonowanie firmy, takich jak zasoby magazynowe, szczegóły aktualnych zamówień czy możliwości produkcji. Z wykorzystaniem systemu APS można m.in. opracować prognozy sprzedaży i produkcji, jak również dokładnie wyliczyć zapotrzebowanie na materiały i inne zasoby. Podstawowym zastosowaniem jest jednak przygotowywanie optymalnych planów produkcji, które mogą zostać wygenerowane nawet w kilka sekund. Wszystko to sprawia, że dzięki oprogramowaniu APS produkcja może stać się o wiele wydajniejsza – jednocześnie odpowiednie wdrożenie systemu może prowadzić do znacznego wzrostu satysfakcji klientów i kontrahentów.

Czynniki uwzględniane przy planowaniu produkcji z systemem APS

Jedną z najważniejszych zalet systemów APS jest łatwość w uwzględnianiu różnych czynników wpływających na produkcję. Dzięki temu opracowywane prognozy i plany są dokładnie dostosowane zarówno do możliwości firmy, jak i oczekiwań klientów. Algorytmy oprogramowania APS biorą pod uwagę m.in. efektywność procesów, wysokość kosztów (zarówno materiałów, jak i pracy) i termin realizacji, wraz z innymi kryteriami, których wybór może zależeć od specyfiki działania firmy. Co ważne, zmiany w poszczególnych obszarach mogą być od razu zastosowane do nowego planu – przykładowo, w razie awarii jednej z maszyn, system APS może natychmiast przygotować harmonogram uwzględniający brak dostępności urządzenia, przy jak największej minimalizacji przestojów czy opóźnień.

Systemy APS a inne narzędzia cyfrowe wspierające produkcję

Specjalistyczne oprogramowanie to obecnie podstawa efektywności procesów produkcyjnych. Aby zadbać o ich wydajność w pełni, firmy stosują różne rozwiązania – oprócz systemów APS są to m.in. systemy ERP („Enterprise Resource Planning” – planowanie zasobów przedsiębiorstwa) czy CMMS („Computerized Maintenance Management System” – komputerowe wsparcie utrzymania ruchu). Wszystkie z nich działają w nieco innych obszarach, jednak mogą wspólnie stanowić o sprawności realizowania zleceń. Z tego względu większość systemów APS zapewnia dostęp do funkcji integracji z innymi rodzajami oprogramowania, co pozwala utrzymać spójność danych i bezproblemowy przepływ informacji.

Aby zrozumieć rolę systemów APS w organizacji, warto zwrócić uwagę na model PERA (model Purdue; model referencyjny architektury korporacyjnej). Jest to koncepcja, która dzieli poszczególne obszary działania firmy na różne poziomy: od zerowego, który obejmuje procesy fizyczne, aż po najwyższy, czwarty, w skład którego wchodzą systemy ERP. Kolejne poziomy działają w innych, rosnących ramach czasowych: podczas gdy poziom zerowy skupia się na działaniach natychmiastowych, poziom 4 to już procesy planowania zajmujące tygodnie, miesiące czy nawet lata. W kontekście PERA system APS mieści się na poziomie trzecim, wraz z oprogramowaniem typu MES („Manufacturing Execution System” – system komunikacji i informowania w produkcji) i CMMS. W tym przypadku programy operują w ramach czasowych w skali od sekund do godzin, dając możliwość optymalizacji i usprawnienia produkcji na co dzień.

Przejrzysty harmonogram graficzny

Na jakie wyzwania odpowiadają systemy APS?

Warto zwrócić uwagę, że popularność systemów APS wzrosła szczególnie w skali ostatnich kilku dekad. Jest to czas, który pokrywa się z rosnącą globalizacją produkcji i coraz większym naciskiem na optymalizację procesów oraz bieżące dostosowywanie się do zmiennych potrzeb rynku. Wiąże się to także ze zmianami w potrzebach wobec systemów planowania produkcji – podczas gdy tradycyjne rozwiązania są proste we wdrożeniu, wykorzystują one mało elastyczne, stopniowe procedury przydzielania materiałów i zdolności produkcyjnych.

To sprawia, że nie są one w stanie poradzić sobie z większą dynamiką zmian na rynku, a często także z potencjalnymi ograniczeniami w kwestii materiałów lub urządzeń. W efekcie ich stosowanie może prowadzić do tworzenia nieoptymalnych lub wręcz niewykonalnych planów. Z pomocą przychodzą bardziej zaawansowane systemy APS – uwzględniając informacje o dostępnych materiałach, sile roboczej i mocach produkcyjnych zakładu, mogą one posłużyć do przygotowania znacznie bardziej rzetelnych harmonogramów produkcyjnych. APS sprawdzi się szczególnie dobrze w następujących obszarach:

  • firmy realizujące produkcję na zamówienie;
  • procesy produkcyjne wymagające kosztownych materiałów, które wiążą się z wyższymi potrzebami dotyczącymi optymalizacji;
  • produkcja wyrobów powstających z użyciem dużej liczby komponentów lub różnych maszyn;
  • procesy, w których występują częste zmiany, których nie da się przewidzieć przed rozpoczęciem produkcji.

Podsumowanie

Szukasz sposobu na zwiększenie wydajności działu UR? Nasz system CMMS może pomóc! Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji lub przetestuj nasz system przez 14 dni. Zadzwoń pod +48 12 400 41 70.

 

FAQ

System APS (Advanced Planning and Scheduling) to zaawansowane oprogramowanie służące do optymalizacji procesów produkcyjnych. Umożliwia precyzyjne planowanie produkcji, zasobów oraz harmonogramów, dzięki czemu procesy są bardziej wydajne i dopasowane do aktualnych potrzeb firmy.

APS pomaga w optymalizacji produkcji, minimalizuje przestoje oraz zwiększa efektywność wykorzystania zasobów. Dzięki dynamicznemu planowaniu uwzględnia zmiany w produkcji, co pozwala szybko reagować na awarie lub zmieniające się potrzeby rynku.

APS różni się od systemów ERP czy CMMS tym, że skupia się głównie na planowaniu i harmonogramowaniu produkcji. Współpracuje z innymi systemami, umożliwiając płynny przepływ danych i bardziej zintegrowane zarządzanie procesami w firmie.

tło

Wypróbuj QRmaint

Bezpłatnie przez 14 dni, bez zobowiązań.