Nasi klienci
Wdrożenie systemu CMMS QRmaint w Rzeźnii Drobiu Konkol

U nas każda minuta przestoju to bardzo duże koszty. W tym momencie, dzięki systemowi QRmaint, obserwujemy bacznie operacje i jesteśmy w stanie zmierzyć nawet mikroprzestoje maszyn, gdy nastąpi usterka, którą usuwa sam operator maszyny. Ponadto, dzięki temu, że mierzymy teraz dokładnie czas realizacji napraw, jesteśmy w stanie wdrożyć wydajny system wynagrodzeń i nagród dla zespołu utrzymania ruchu.
Firmy zajmujące się przetwarzaniem żywności operują na bardzo wąskich marginesach. Czy to w kwestii produkcji, czy sprzedaży, marża jest zazwyczaj bardzo niska. W związku z tym, ważne jest utrzymanie ciągłości produkcji na najwyższym poziomie. Przedsiębiorstwa przetwórstwa żywności nie mogą sobie pozwolić na nieplanowane przestoje maszyn, ponieważ tracą przychody, i w efekcie narażają się na utratę brak rentowności. Dlatego, aby przeciwdziałać nieplanowanym przestojom oraz usprawnić przepływ pracy i komunikacji, firmy te wdrażają system CMMS.
QRmaint miał ogromną przyjemność rozmawiać z Panem Marcinem Sikorą, kierownikiem działu UR, odpowiedzialnym za dział utrzymania ruchu w Rzeźni Drobiu Konokol. Jest to przedsiębiorstwo, które wdrożyło system CMMS QRmaint do usprawnienia operacji utrzymania maszyn i infrastruktury w dwóch halach produkcyjnych zakładów.
W tym artykule opisujemy wdrożenie systemu CMMS w przedsiębiorstwie przetwórstwa żywności. Wyjaśniamy, jak firmy z tej branży podnoszą jakość operacji UR i przeciwdziałają mikroprzestojom na produkcji. Sprawdź sam, dlaczego system CMMS QRmaint wnosi znaczącą wartość do operacji przedsiębiorstwa.
Sklep firmowy Konkol
Rzeźnia Drobiu Konkol – lider przetwórstwa żywności na skalę globalną
Firma Konkol rozpoczęła swoją działalność w 1990 roku od hodowli drobiu. Dziś jest to przedsiębiorstwo specjalizujące się w uboju i handlu drobiem. Siedziba firmy, początkowo znajdująca się w Somoninie, została przeniesiona do nowoczesnego obiektu w Niestępowie. Aktualnie jest to obiekt, który spełnia wysokie standardy i wymogi Unii Europejskiej. Nie ma wątpliwości co do tego, że przedsiębiorstwo rozwija się bardzo dynamicznie, co znajduje odzwierciedlenie w dwóch rozbudowach zakładów.
Ubojnia drobiu Konkol oferuje swoim klientom wysokiej jakości produkty i posiada wieloletnie doświadczenie w branży. Przedsiębiorstwo spełnia wszystkie wymogi prawne dotyczące uboju i rozbioru mięsa drobiowego i jest zatwierdzona do handlu mięsem w Unii Europejskiej. Przedsiębiorstwo posiada nowoczesne zaplecze techniczne, w tym dwa magazyny, dwie hale produkcyjne oraz liczne urządzenia do odkostniania, filetowania i pakowania mięsa.
Kluczowym elementem sprawnie funkcjonującego zakładu jest dział utrzymania ruchu, kierowany przez Marcina Sikorę. Zespół składa się z 9 konserwatorów/mechaników, którzy dbają o bezawaryjną pracę łącznie ponad 200 urządzeń w części czystej i brudnej zakładu. Współpracują oni z 15 brygadzistami, aby zapewnić ciągłość produkcji i wysoką jakość oferowanych produktów.
Hala produkcyjna: Część brudna
- Jest to obszar zakładu, w którym odbywa się początkowa obróbka drobiu.
- Obejmuje procesy związane z żywymi zwierzętami oraz obróbkę termiczną.
- Wyposażona jest w ok. 50 urządzeń i maszyn.
Hala produkcyjna: Część czysta:
- Jest to obszar zakładu, w którym odbywa się końcowa obróbka mięsa drobiowego.
- Obejmuje procesy takie jak trybowanie, filetowanie i konfekcjonowanie.
- Wyposażona jest w około 150 urządzeń, które zapewniają wysoki standard higieny i jakości produktów.
Wyzwania w branży produkcji żywności: Rzeźnia Drobiu Konkol
Rzeźnia Drobiu Konkol, pomimo szybkiego rozwoju i nowoczesnych obiektów, stoi przed szeregiem wyzwań operacyjnych. Mają one wpływ na wydajność produkcji i utrzymanie wysokich standardów. Poniżej znajdują się główne obszary, w których firma zdecydowała się na to, aby podjąć działania naprawcze i usprawniające:
Brak efektywnej komunikacji: Rzeźnia mierzyła się z niewystarczająco dobrym systemem wymiany informacji między pracownikami działu utrzymania ruchu a brygadzistami. Było to coś, co bezpośrednio prowadziło do opóźnień w reakcji na awarie i utrudnia koordynację działań. W wielu firmach, brak jasnych kanałów komunikacji i standaryzowanych procedur zgłaszania problemów technicznych powoduje, że informacje są przekazywane niespójnie lub z opóźnieniem.
Opóźnienia w naprawach: Podobnie tak ja w innych przedsiębiorstwach przetwórstwa żywności, Rzeźnia Konkol napotkała na trudności w szybkim diagnozowaniu i usuwaniu usterek. Te natomiast, wynikały z braku odpowiednich narzędzi raportowaniu usterek. Opóźnienia w naprawach prowadziły do wydłużenia przestojów maszyn, a to negatywnie wpływało na produktywność i terminowość realizacji zamówień.
Przestoje w produkcji: Firma napotykała problemy z terminowością i minimalizacją przestojów maszyn są spowodowane awariami, a przez to, brakiem dostępności i niekiedy opóźnieniami w planowaniu produkcji. Jest z goła oczywistym, że przestoje maszyn prowadzą do strat finansowych, opóźnień w realizacji zamówień i niezadowolenia klientów.
Specjalistyczne maszyny: Maszyny w Rzeźni Drobiu Konkol zostały zbudowane na zamówienie i wymagają specjalistycznej wiedzy, nadzoru i kontroli w zakresie utrzymania. Jest to coś, co niekiedy stwarzało dodatkowe wyzwania dla działu utrzymania ruchu. Wynika to głownie z tego, że prace z tego typu maszynami wymaga szybkiego dostępu do dokumentacji technicznej i schematów maszyn. W innym wypadku, ich brak utrudnia diagnozowanie i usuwanie usterek.
Niewydajne zarządzanie danymi: Niejednokrotnie, wymagająca administracja i raportowanie oparte na MS Excel powodowała, że pracownicy tracili czas na przepisywanie danych na komputerze. Było to coś, co zwiększało ryzyko wystąpienia błędów i opóźnia proces podejmowania decyzji. Ponadto, brak zintegrowanego systemu zarządzania danymi utrudnił analizę danych, identyfikację trendów i podejmowanie działań optymalizacyjnych.
Jak Rzeźnia Drobiu Konkol usprawniła operacje utrzymania ruchu maszyn?
Wdrożenie systemu CMMS firmy QRmaint w Rzeźni Drobiu Konkol przyczyniło się do zmiany sposobu zarządzania utrzymaniem ruchu. De facto, system CMMS miał wpływ na znaczne obniżenia kosztów przestojów maszyn, a takżę na lepszą optymalizację procesów produkcyjnych. Jakie były pozostałe efekty? Poniżej przedstawiamy niektóre z najważniejszych punktów wdrożenia CMMS w Rzeźni Konkol:
Precyzyjne monitorowanie przestojów: Wdrożenie systemu mierzenia mikroprzestojów, nawet do 1 minuty, pozwoli na dokładną analizę przyczyn przestojów i wdrożenie działań naprawczych. System CMMS QRMaint, ułatwi zbieranie danych i analizę.
Efektywne zgłaszanie usterek: Uproszczenie i usprawnienie procesu zgłaszania usterek, co skróciło czas reakcji i napraw. System CMMS umożliwi zgłaszanie awarii z urządzeń mobilnych.
Środowisko naszej branży jest trudne, bardzo wymagające, dlatego system CMMS QRmaint pomaga nam szybciej usunąć awarie. Do pewnego etapu pracujemy z żywymi zwierzętami, dlatego nie jest to typowy surowiec do produkcji. Stąd, aby zachować świeżość produktów musimy usuwać awarie szybko i skutecznie.
Marcin Sikora
Kierownik Utrzymania Ruchu
Mobilny system obsługi pracowników: Wdrożenie mobilnego systemu obsługi pracowników na całej hali produkcyjnej, wyposażonego w urządzenia mobilne, zdecydowanie ułatwiło komunikację i koordynację działań.
Poprawa komunikacji: Wprowadzenie jasnych kanałów komunikacji i standaryzowanych procedur zgłaszania problemów technicznych za pomocą CMMS QRmaint, poprawiło komunikację między brygadzistami a mechanikami.
U nas każda minuta przestoju to bardzo duże koszty. W tym momencie, dzięki systemowi QRmaint, obserwujemy bacznie operacje i jesteśmy w stanie zmierzyć nawet mikroprzestoje maszyn, gdy nastąpi usterka, którą usuwa sam operator maszyny. Ponadto, dzięki temu, że mierzymy teraz dokładnie czas realizacji napraw, jesteśmy w stanie wdrożyć wydajny system wynagrodzeń i nagród dla zespołu utrzymania ruchu.
Marcin Sikora
Kierownik Utrzymania Ruchu
Dokładny pomiar czasu przestojów maszyn: Wdrożenie systemu CMMS dało możliwość łatwego pomiaru czasu przestojów maszyn. W efekcie, jest to cos co pozwoliło na identyfikację wąskich gardeł w procesie produkcyjnym.
Sprawne zarządzanie magazynem części zamiennych: Systemu CMMS dał możliwość zarządzania magazynem części zamiennych. W ten sposób, już w niedalekiej przyszłości, QRmaint zapewni szybki dostęp do potrzebnych części i skróci czas napraw.
Wcześniej mieliśmy dwa magazyny zewnętrzne w dwóch różnych halach, które zostały teraz połączone. Jesteśmy teraz na etapie, aby przenieść 100% magazynów na system CMMS QRmaint. Całość operacji zarządzania magazynem części zamiennych będzie realizowana w systemie CMMS.
Marcin Sikora
Kierownik Utrzymania Ruchu
Wykorzystanie kodów QR: System CMMS QRmaint ma możliwości wykorzystania kodów QR do tagowania maszyn. W przyszłości, ułatwi identyfikację i zarządzanie sprzętem oraz infrastrukturą na obu halach produkcyjnych.
Podsumowanie
Wprowadzenie systemu CMMS QRmaint okazało się ważnym krokiem w kierunku optymalizacji procesów utrzymania ruchu w rzeźni Konkol. Był to krok, który przyniósł wymierne korzyści w postaci zmniejszenia kosztów przestojów czy usprawnienia komunikacji. Jedną z najważniejszych funkcji jest jednak proste raportowanie usterek, z którego zarówno użytkownicy aplikacji CMMS QRmaint, jak i kadra zarządzająca są bardzo zadowoleni.
Myślę, że zarekomendowałbym system CMMS QRmaint, ale również firmom, które mają magazyn i również swój wewnętrzny warsztat. Jest to system, który poprawia wydajność i usprawnia operacje produkcji.
Marcin Sikora
Kierownik Utrzymania Ruchu
Jeśli Twoja organizacja zmaga się z kosztownymi przestojami i nieefektywnym zarządzaniem zadaniami UR, skontaktuj się z nami. Już dziś możemy pomóc Twojej organizacji usprawnić operacje UR.
System CMMS QRmaint zapewnia dokładne monitorowanie, dostęp mobilny i wydajne zarządzanie zasobami. Umów się na bezpłatną konsultację i sprawdź możliwości optymalizacji utrzymania ruchu!
Poznaj historie innych
QRmaint doskonale sprawdza się w rożnych branżach takich jak zakłady produkcyjne, utrzymanie techniczne nieruchomości, sieci sklepów, uczelnie, serwisy. Przeczytaj co sądzą o nas przedstawiciele rożnych branż.