31.03.2025
Narzędziownia w zakładzie produkcyjnym
Narzędziownia to bardzo istotna część każdego zakładu produkcyjnego, zapewniająca nieodzowne wsparcie w zapewnieniu płynności procesów. Jest to miejsce, w którym przechowywane są wszelkie narzędzia niezbędne do wykonywania operacji technologicznych, wraz ze sprzętem do konserwacji maszyn i urządzeń. Warto dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda rola narzędziowni i jakie rozwiązania pomogą w jej odpowiednim utrzymaniu.
Spis treści
Rola narzędziowni w zakładzie
Niezależnie od branży każda firma produkcyjna musi dbać o to, aby narzędzia były dostępne, sprawne i gotowe do użycia. Wszystkie potencjalne braki w dostępności, uszkodzenia czy też nieodpowiednie zarządzanie mogą prowadzić do poważnych konsekwencji – np. kosztownych przestojów i obniżenia jakości produkcji. Ze względu na fakt, że to właśnie narzędziownia służy do przechowywania najważniejszych urządzeń i narzędzi stosowanych w firmie, jest to obszar wymagający szczególnej uwagi.
W tradycyjnym modelu zarządzania narzędziownią mogą jednak pojawić się problemy związane z brakiem kontroli nad stanem narzędzi, jak również ich nieefektywnym wykorzystaniem. To z kolei może prowadzić do nieplanowanych awarii i innych niekorzystnych sytuacji. W wielu przypadkach pracownicy nie mają dostępu do aktualnych informacji na temat lokalizacji i stanu sprzętu, co może wydłużyć czas realizacji zadań. Do tego dochodzi brak systematycznych działań konserwacyjnych, czego rezultatem jest skrócona żywotność narzędzi i przedwczesne zużycie sprzętu.
Jak poradzić sobie z tymi wyzwaniami? Coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie systemu CMMS, czyli Computerized Maintenance Management System – system skomputeryzowanego zarządzania utrzymaniem ruchu. Funkcjonalność takiego oprogramowania pozwala znacznie usprawnić zarządzanie narzędziownią, a także zapewnić lepszy dostęp do informacji o stanie technicznym sprzętu. Kolejną korzyścią jest możliwość automatycznego planowania działań konserwacyjnych – wszystko to prowadzi do lepszego utrzymania narzędziowni i zawartych w niej urządzeń.
W jaki sposób CMMS optymalizuje zarządzanie narzędziami?
Platformy typu CMMS to rozbudowane systemy, które pozwalają firmom na skuteczne zarządzanie narzędziami i innymi zasobami wykorzystywanymi w produkcji. Korzystając z takiego oprogramowania, można m.in. scentralizować dane w jednym miejscu, co z kolei zapewnia lepszą kontrolę dostępności sprzętu, wsparcie dla automatyzacji procesów konserwacji, a także wygodne monitorowanie historii użytkowania urządzeń. CMMS to także odpowiedź na jedno z największych wyzwań w narzędziowniach, jakim jest identyfikacja narzędzi i ich lokalizacja. Ręczne zarządzanie takimi zasobami jest szczególnie czasochłonne i podatne na błędy w zakładach realizujących skomplikowane procesy, gdzie pracownicy korzystają z dziesiątek, a nawet setek różnych narzędzi. CMMS pozwala jednak automatycznie i dokładnie śledzić narzędzia w czasie rzeczywistym – dzięki temu każdy pracownik może w zaledwie kilka sekund sprawdzić, gdzie znajduje się potrzebny sprzęt i czy jest on dostępny do użycia.
System CMMS umożliwia również przypisywanie narzędzi do konkretnych pracowników i stanowisk pracy. W efekcie możliwe jest śledzenie, kto i kiedy korzystała z danego narzędzia, co pomaga w identyfikacji ewentualnych problemów związanych z niewłaściwym użytkowaniem lub uszkodzeniami. Rejestrowanie takich informacji w systemie pozwala m.in. na minimalizowanie strat wynikających z zagubienia sprzętu, a także na lepsze kontrolowanie sytuacji mogących prowadzić do usterek.
Monitorowanie stanu technicznego i planowanie konserwacji
W ramach zarządzania narzędziownią bardzo ważną rolę odgrywa też regularna konserwacja narzędzi, niezbędna do zapewnienia ich długiej żywotności i utrzymania wysokiej jakości produkcji. Często jednak przeglądy techniczne czy kalibracje są wykonywane nieregularnie lub opierają się na ręcznie prowadzonych zapisach, co prowadzi do zwiększonego ryzyka błędów czy pominięcia ważnych terminów.
Dzięki CMMS przeglądy i konserwacje mogą być planowane automatycznie – w rezultacie ryzyko pomyłek spada praktycznie do zera. Oprogramowanie samoczynnie przypomina o konieczności przeprowadzenia przeglądu, a także zapisuje historię serwisowania i informacje o stanie technicznym sprzętu. W ten sposób firma może łatwo uniknąć sytuacji, w których np. narzędzia są nadal używane mimo ich nadmiernego zużycia. Jest to również skuteczny sposób, by ograniczyć ogólne ryzyko usterek i wesprzeć procesy konserwacji predykcyjnej.
Co istotne, planowanie konserwacji w CMMS opiera się na rzeczywistym czasie pracy narzędzi zamiast sztywnych okresów serwisowych. Takie podejście pozwala zarówno uniknąć niepotrzebnych czynności serwisowych, jak i odpowiednio szybko wykryć niespodziewane awarie. Dzięki temu, że przeglądy są wykonywane dokładnie wtedy, kiedy jest to potrzebne, a nie według arbitralnie ustalonych terminów, przedsiębiorstwa mogą zredukować koszty związane z nadmiernym serwisowaniem, jednocześnie minimalizując ryzyko awarii.
Optymalizacja kosztów i lepsza kontrola nad zasobami
Warto zaznaczyć, że mimo pewnych kosztów początkowych związanych ze wdrożeniem system CMMS zapewnia znaczne oszczędności finansowe w obszarze zarządzania narzędziownią. Przede wszystkim firmy mogą lepiej kontrolować koszty związane z zakupem nowych narzędzi – śledzenie zużycia i historii użytkowania pozwala na bardziej racjonalne planowanie zakupów, jak również do eliminacji zbędnych wydatków. Ponadto CMMS zapewnia bardziej efektywne zarządzanie zapasami części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych. Z uwagi na automatyczne powiadomienia i bieżący dostęp do informacji o zużyciu przedsiębiorstwa mogą skutecznie monitorować stany magazynowe i uzupełniać braki tylko wtedy, gdy jest to konieczne. To natomiast prowadzi do kolejnej korzyści wynikającej ze stosowania systemów CMMS, jaką jest redukcja kosztów magazynowania wraz z unikaniem przestojów spowodowanych brakiem potrzebnych komponentów.
Dlaczego warto wdrożyć CMMS w narzędziowni?
Efektywne zarządzanie narzędziownią ma ogromny wpływ na efektywność działania zakładu produkcyjnego. Bez odpowiedniego podejścia może dojść do różnych niechcianych sytuacji, takich jak brak odpowiedniego narzędzia w kluczowym momencie, awarie urządzeń czy nieplanowane przestoje. System CMMS pozwala jednak zachować pełną kontrolę nad narzędziami, ich stanem technicznym i harmonogramem konserwacji. Dzięki temu firmy mogą nie tylko ograniczyć koszty operacyjne, lecz także poprawić jakość produkcji, zwiększyć bezpieczeństwo pracy i zoptymalizować procesy logistyczne. Zapraszamy do kontaktu z QRmaint, aby dowiedzieć się więcej.